Tak trochu se zdá, že ostražitost před vysokými cenami elektřiny a plynu již opadla. Mohlo by se to totiž jevit tak, že energie znovu zlevnily na rozumnou úroveň. Jenže tak tomu ani zdaleka není. Na původní úroveň už se ceny zřejmě nikdy nepodívají a mnoho domácností má stále zafixovány velmi vysoké ceny, aniž o tom pořádně tuší.
Elektřinou šetřete
Je tedy naprosto namístě, aby se pokračovalo v energeticky úsporných opatřeních, a to právě i na úrovni jednotlivých domácností. “Příští rok má elektřina znovu zdražit, a to pro většinu domácností o nějakých 20 %,” říká elektrikář František Sláma. “Z vlastní zkušenosti vím, že správným používáním a nastavením spotřebičů se dají ročně ušetřit tisíce korun. Dnes možná ještě více.“
Nejvíce elektřiny vám v domácnosti spotřebuje několik málo spotřebičů, a to těch, které mají příkon přesahující hodnotu dvou tisíc wattů. Intuitivně byste možná ukázali na lednici nebo pračku. “Ve skutečnosti ale jednotkově mnohem více spotřebovává rychlovarná konvice, mixér nebo fén, tedy velmi malá elektrická zařízení,” vysvětluje elektrikář. “Tam zkresluje skutečnost, že je zapínáme obvykle jen na krátkou dobu, ale pokud běží déle, do účtů se to jednoznačně propíše.“
Naopak asi příliš nepřekvapí, že opravdu masivním žroutem elektrické energie je indukční varná deska. Tam může příkon dosahovat až 9000 wattů. Přesto je ale tento spotřebič obvykle řazen mezi ty úsporné. Opět je to proto, že vysokého výkonu musí dosahovat jen po krátkou dobu, na rozdíl třeba od klasické sklokeramiky, která sice okamžitě tolik nežere, ale musí se rozehřívat delší dobu. “Přesto ale není v mnoha případech vhodné indukci aktivovat. Tam mizí peníze skutečně rychle. Třeba k ohřátí jídla se mnohem více hodí mikrovlnná trouba,” říká pan František Sláma.
Doslova likvidační z hlediska cen spotřeby elektřiny je ovšem z jeho pohledu jiná věc. Hodně už se o tom mluvilo v minulosti, ale i tak se najde jen minimum lidí, kteří by nějakým způsobem operovali se skutečností, že drtivá většina spotřebičů odebírá elektřinu i tehdy, když je vůbec nepoužíváte, a to v pohotovostním režimu.
Vypínání natvrdo neškodí
Je to daň za to, že je můžete začít okamžitě používat. “Kdyby ale lidé měli na faktuře vyčíslenu jen tuto položku pohotovostních režimů, jsem přesvědčen o tom, že by si to rychle zařídili jinak. To se ale pochopitelně nikdy nestane,” naráží elektrikář na skutečnost, že energetickým společnostem vyhovuje, když jejich zákazníci spotřebovávají permanentně malé množství elektřiny.
Čtěte také: Čechům zruší největší výhodu pro elektroauta. Nejprve nalákali a potom rána
Při dnešních cenách elektřiny a množství spotřebičů může permanentní běh na pohotovostní režim stát skutečně tisíce korun ročně. Podle odborníka by se lidé neměli bát vypínat spotřebiče natvrdo, pochopitelně s výjimkou lednice nebo mrazáku. Je tu sice rozšířená fáma, že toto vypínání spotřebičům škodí, ale to je prý nesmysl. “Vhodným řešením jsou například prodlužovačky, kam zapojíte několik spotřebičů a můžete je potom najednou deaktivovat,” vysvětluje expert.
Foto: Shutterstock
Sice nemám odborné vzdělání elektrikáře, ale musím poučit tohohle „elektrikáře“, že není pravda co tu hlásá. Kdo si doma topí elektřinou je mu jedno z čeho to teplo vyjde.
Největší podíl v roční spotřebě elektřiny má elektrické vytápění (přímotopy, infrapanely, tepelná čerpadla), pak další je bojler. Ohřátá voda cestou ke kohoutku předává teplo do okolí. Dřív bylo běžné dávat kovové trubky do zdi bez tepelné izolace, tak se muselo čekat na teplou vodu než těch hodně metrů od bojleru dojde až do kuchyně po otevření kohoutku. Spotřebiče v kuchyni, vysavače, pračky bych neřešil, slouží lidem a šetří čas pro nějakou zábavu nebo práci. Digestoř s rourou ven odsává teplo domova (korunky). Řešit fény, žehličky, kulmy, žárovky, televize, počítače, akvária nebo trafa v zásuvce je taky zbytečný….
Má vůbec význam šetřit elektřinou? Dnes šetří elektřinou jen ti „bohatí“, když zrovna nemají doma solární mini-elektrárnu, a ti málo majetní si dochází na úřad pro příspěvek na bydlení.
náhodný čtenář 02:55 29.12. 2023