Nemoc Covid-19 má širokou škálu projevů, což je také jedním z důvodů, proč je o tolik nebezpečnější než běžná chřipka, s níž se občas nesprávně srovnává. Napadá různé orgány a je v tomto ohledu nevyzpytatelná. Podle lékařů, kteří se dnes potýkají s druhou vlnou, se nemoc chová jinak než na jaře.
Když se nemůžete nadechnout
Už nějakou dobu přitom neplatí teze, že by Covid-19 způsoboval problémy zejména starším osobám. U nich je jen pravděpodobnější, že trpí ještě nějakou další chorobou nebo nedostatečností, která jejich stav může zhoršit. Lékaři z českých nemocnic však popisují příklady devadesátiletých seniorů, kteří nemoc přestáli relativně dobře, zatímco ve stejné době museli bojovat o život mladých sportovců bez přidružených chorob.
Covid-19 se tedy mladým a jinak zdravým lidem nevyhýbá, o čemž svědčí příběhy několika z nich. “Kolem 15. září mi začalo být špatně, ale bez horečky, měla jsem spíš rýmu a lehký produktivní kašel. Praktická lékařka mi doporučila paralen a kapky do nosu,” popsala pětatřicetiletá Veronika svůj příběh idnes.cz. Vzhledem k tomu, že pracovala z domova, mohla zůstat v posteli, ale její stav se začal rychle zhoršovat. Horečky vyšplhaly až na 38 stupňů a nedaly se srazit ani léky.
Po telefonu tak zavolala svou lékařku, která jí doporučila volat okamžitě záchranku. Trpěla totiž dušností, tlakem na hrudi a nemohla se pořádně nadechnout. V nemocnici jí pak provedli test na koronavirus, který byl pozitivní. Následně dostala kyslík, infuze na sražení vysoké horečky a antibiotika. V nemocnici strávila celkem šest dní, ale stále doléčuje zápal plic. I po několika týdnech říká: “Pořád mám pocit dušnosti při námaze, takže sotva dojdu na nákup.”
Vykašlávání tmavého hlenu, který mohl být plicní tkání
Čtyřiačtyřicetiletý Petr měl zkušenost s koronavirem ještě ostřejší. Nejprve pocítil ztrátu čichu a chuti a následně se přidaly také horečka se zimnicí. “Pak se rozjel kašel a zhruba den před převozem do nemocnice nekonečné zvracení. Nejhorší byl boj s horečkou, nezabíral žádný prášek. Přes den mi teplota klesla třeba na 37,5 stupně, ale večer vždy zase vylezla přes 38 a v noci mě budilo i 39 stupňů a zimnice. Spal jsem třeba hodinu každý den a modlil se, ať už to přejde,” popisuje Petr.
Namísto postupného zlepšování se kašel ještě horšil a došlo dokonce k vykašlávání tmavého hlenu, což podle lékařů mohla být plicní tkáň. Nebylo zbytí: Petr musel do nemocnice. Tam strávil osm dní, kde ho léčili nejen antibiotiky, ale také remdesivirem. Změnu k lepšímu pocítil až čtvrtý či pátý den.
Dnes už je z nejhoršího venku, ale stále ho trápí únava a při pokusu o hluboký nádech se rozkašle. Pořád se mu také nevrátil čich a chuť. “Podle lékařů se mi může chuť a čich vracet několik měsíců, a stejně tak se mohu rychleji unavit. Následky nemoci budou už vždycky poznat na snímcích plic.”
Vysoká horečka přišla po 20 dnech od prvních příznaků
Jednatřicetiletou Anežku postihl nebývale dlouhý průběh nemoci Covid-19. První příznaky pocítila už 11. září, kdy v České republice začalo raketově přibývat nakažených. Její průběh by se dal zpočátku označit za lehký, kdy ji trochu škrábalo v krku a měla kašel a rýmu. Přidala se i horečka, ale trvala jen dva dny. “Zatímco rýma po dvou dnech ustoupila, přidaly se silné bolesti a motání hlavy, ztráta čichu a chuti, bolesti kloubů a svalů,” uvedla Anežka.
Za týden se přidal kašel, který se postupně zhoršoval a kulminoval někdy kolem 13. dne od prvních příznaků. Přetrvávaly také celkové příznaky nemoci jako bolest kloubů a únava. Po dvaceti dnech se ale rozjelo peklo. Horečky stouply na 39 stupňů a doprovázela je silná nevolnost a ostré bolesti hlavy. Žádné prášky nezabíraly. “Proto jsem byla na základě urgence své obvodní lékařky hospitalizována na spádovém infekčním oddělení pro covid. Po přijetí do nemocnice jsem dostala kapačky kvůli rehydrataci. Udělali mi krevní odběr a znovu i stěr z nosohltanu. Rovněž jsem byla znovu odeslána na rentgen plic a srdce.”
Horečka naštěstí po třech dnech opět ustoupila. Anežku však stále trápí bolesti hlavy a kloubů. Lékařů se ptala, zda je normální dostat se po dvaceti dnech od prvních příznaků do takového stavu. Odpověděli, že tento virus se chová zkrátka nevyzpytatelně.
Foto: Shutterstock