Není to pochopitelně tak, že by koronavirus věděl, co všechno proti němu lidstvo chystá a že na spadnutí je celá série vakcín, jež se předhánějí ve své účinnosti. Pokud by se výsledky klinických studií potvrdily i v realitě, stačilo by akorát proočkovat dostatečné množství lidí a koronavirus by v podstatě zmizel, respektive by přestal být pro lidstvo nebezpečím.
Vědci už napočítali stovky kmenů
V jádru však virus s nejrůznějšími překážkami skutečně počítá, a proto vytváří nejrůznější mutace, kterými de facto zkouší být ještě efektivnějším a případným nástrahám uniknout. Dnes už vědci napočítali stovky kmenů, které koronavirus od začátku roku po celé planetě vytvořil. Zneklidnění potom přineslo zjištění, že se může přenést i z člověka na norka, v něm zmutovat a případně se přenést zpět na člověka. To je předpoklad velmi nebezpečných mutací a navíc je pravděpodobné, že tuto schopnost bude mít i s řadou dalších zvířat, jen se o tom zatím neví.
Vědci považují za nebezpečné zejména mutace s takzvaným proteinem “spike”. Ten si zjednodušeně můžete představit jako žihadlo, kterým virus útočí na hostitelskou buňku a proniká do ní. Takový kmen koluje rovněž v České republice pod označením M1229I. Zatím se nejeví nijak výjimečně a nezpůsobuje těžší stavy než ostatní kmeny, ale s trochou úprav se může ukázat být velmi nebezpečným.
Stačí málo a vakcíny budou k ničemu
“Závažnost těchto změn spočívá v ovlivnění hostitelského spektra viru, možnost tvorby tzv. escape mutací, tedy úniku z protilátkové kolektivní imunity navozené jak onemocněním, tak vakcinací,“ uvedla pro Blesk Helena Jiřincová ze Státního zdravotního ústavu.
Pakliže by virus skutečně dokázal vytvořit takovou mutaci, znamenalo by to, že veškeré dosavadní snažení v oblasti vývoje vakcín by přišlo vniveč. Před nemocí by totiž nechránila očkovací látka a dokonce ani předtím prodělaná nemoc.
První vakcíny proti Covidu-19 by přitom měly být k dispozici už koncem tohoto roku. První masová očkovací akce proběhne zřejmě ve Spojených státech amerických a v příštím roce se má ve velkém dostat i do Evropy. Zatímco americké vakcíny od Pfizeru a Moderny mají více než 90% účinnost, ta evropská od AstraZenecy pouze 70%.
Foto: Freepik