Koronavirus nemusí vůbec napadnout dýchací cesty člověka. Ukazuje se, že v některých případech projde rovnou do trávicího traktu, a aniž by způsobil závažnější problémy, projeví se specifickými příznaky, které jsou spíše lehkého rázu a které lidé zaregistrují tam, kde by to v případě této nemoci příliš nečekali, tedy na toaletě.
Standardním projevy koronavirové infekce jsou dnes už notoricky známé příznaky, jako je ztráta chuti a čichu, celková únava či dušnost. Jenže podle nejnovějších zjištění jsou tu i další příznaky, jež se pojí s tímto virem. Dosud je přitom mnoho lidí zřejmě přešlo bez povšimnutí, protože si je nespojilo s nákazou.
Zažívací problémy má více než polovina pacientů
Vědci ze Stanfordské univerzity označili problémy trávicího systému za jeden z nejmírnějších příznaků, který je však podle jejich zjištění poměrně častý. Jen ho lidé mnohdy ignorují. Studie ukázala, že třetina pacientů s lehkým průběhem covidu-19 vykazovala příznaky, které se projevovaly na toaletě, a to nejčastěji průjmem. Další práce vědců z Pekingu pak přišla na to, že až 79 % lidí infikovaných koronavirem má nějakou formu gastrointestinálních problémů.
Podrobná studie potom vyšla také v časopise American Journal of Gastroenterology, který se zabývá právě onemocněními trávicího traktu. Vědci zkoumali několik stovek pacientů po covidu-19 s mírným až středním průběhem. Došli k závěru, že celá čtvrtina měla pouze zažívací potíže bez jakýchkoliv dalších příznaků. Třetina potom měla zažívací a dýchací problémy. Více než polovina zkoumaných lidí tak měla nějakým způsobem zasažený trávicí trakt. U 20 % z z nich se potom jako vůbec první příznak nákazy dostavil průjem.
Průjem dříve než horečka
Průjem se začíná dostávat do středu zájmu odborné veřejnosti, která se zabývá koronavirem. Například informační server Covid Symptom Study už průjem zařadil mezi hlavní příznaky covidu-19, a to vedle bolesti hlavy, bolesti krku, tlaku v oblasti hrudníku, ztráty čichu a nechutenství.
Na zažívací problémy ve spojení s koronavirem upozornili také čeští lékaři. “Pacienti s covidem-19 mají obvykle horečku a respirační obtíže, nicméně u některých to mohou být také gastrointestinální projevy s průjmem, zvracením a bolestmi břicha,” uvádějí ve své práci Pavel Chalupa a Hanuš Rozsypal z Kliniky infekčních a tropických nemocí 1. LF UK a Nemocnice na Bulovce. Také oni označují průjem za jeden z počátečních příznaků této infekce. Může se podle nich objevit dokonce dříve než horečka a dýchací problémy.
Pestrá plejáda příznaků
Zatímco průjem už lékaři řadí mezi časté příznaky koronaviru, existuje i široká plejáda dalších projevů, jež se objevují poměrně zřídkavě, ale které jsou rovněž připisovány působení nemoci covid-19 v těle. Mezi nejzvláštnější patří různé kožní projevy, případně změny barev prstů na nohou i rukou.
U starších pacientů se pak zdá, že koronavirus přispívá k dezorientaci a v některých případech způsobuje takzvanou mozkovou mlhu. Zaznamenány jsou i případy, kdy lidé krátce po infekci začali vidět bludy. Lékaři to připisují tomu, že virus dokáže zasáhnout i mozek a centrální nervový systém. Tyto aspekty však zatím nejsou dostatečně prozkoumány.
Foto: Shutterstock