Česká republika vstupuje do další fáze koronavirové epidemie. A bohužel se nezdá, že by to měla být fáze, ve které virus dokáže konečně potlačit díky očkování. To postupuje pomaleji, než se čekalo. Naopak nástup nových mutací koronaviru je nečekaně rychlý. V Česku už se dramatickou rychlostí šíří agresivní britská mutace viru. “Češi si musí uvědomit, že se teď mohou snadněji nakazit,” řekl k tomu epidemiolog Roman Prymula pro server Lidovky.cz.
V současnosti už není zbytí, budeme se muset naučit žít s takzvanou britskou mutací viru, která v příštích týdnech pravděpodobně vystřídá původní kmeny viru, na které byli Češi zvyklí. To samo o sobě může přinést problémy, protože získaná imunita po prodělání nemoci nemusí na nový kmen platit tak dobře. “Šíří se opravdu rychle, i proto během dvou až tří měsíců britská mutace vystřídá v Česku původní virus, který je tu nyní nejvíc rozšířen,” říká Roman Prymula. V záloze jsou navíc ještě jihoafrická a brazilská mutace, které mohou být teoreticky ještě nebezpečnější.
Podle bývalého ministra zdravotnictví Prymuly je třeba počítat s tím, že pravidla, která jsme v posledním roce dodržovali, už v případě britské mutace nemusí stačit. Také proto se začalo nahlas mluvit o povinném zavedení respirátorů FFP2 v obchodech a veřejné dopravě. “Virus rychleji útočí. Jestliže jsme dříve říkali, že rizikový kontakt je takový, který trvá déle než 15 minut, tady se může stát, že se ta doba zkrátí,” poukázal Prymula na další faktor, který se bude nejspíš měnit. Za rizikový bude zřejmě považován každý kontakt nad 10 minut. Jde však jen o průměrnou hranici. Jak upozornil imunolog Zdeněk Hel, koronavirus se může přenést za pár vteřin.
Prymula je přesvědčen také o tom, že je zapotřebí sáhnout po přísnějších opatřeních. Přiznává však, že už není moc kam sáhnout. “Pravda je, že když u nás převládne jiná mutace a jiný kmen viru, PES se bude muset kompletně přestavět. Jednoduše proto, že se parametry začnou lišit,” říká epidemiolog.
Velký problém vidí poradce premiéra Andreje Babiše i v další nové mutaci koronaviru, a to té jihoafrické, která se již objevila v sousedním Německu a pokud už není i u nás, brzy se tu objeví. V jejím případě se ukazuje, že po jejím prodělání lidé nezískávají žádné protilátky. “Hrozí u ní mnohem vyšší riziko reinfekce než u standardního kmene. A to je velký problém. Takřka polovina z těch, kteří se infikovali jihoafrickou mutací, si nevytvořili žádné protilátky. To znamená, že nezískali imunitu proti onemocnění, mohou se pak lehce nakazit opětovně,” vysvětlil Roman Prymula. Lidé se tak i po prodělání covidu mohou nakazit rychle znovu a vytvořit tak ještě větší zátěž na nemocnice. Je také otázkou, zda na takovou mutaci bude fungovat vakcína.
Foto: vlada.cz