Už v rámci jarní vlny probíhaly takzvané covidové párty, na které dorazili lidé, obvykle ti, kteří infekci podceňovali, a také několik nakažených, kteří tu potom virus bezelstně roznášeli. Vše se odehrávalo v uzavřených prostorách, kde byla takříkajíc hlava na hlavě. Ochranná opatření tu pochopitelně představovala velké tabu. Podobné jednání se tu a tam vyskytne ještě dnes, ale spíše v menší míře. Takové večírky se přitom staly symbolem nevhodného chování a bagatelizování hrozby koronaviru.
Bez vakcíny bude zapotřebí alternativa
Ve své stávající podobě tomu tak zcela jistě bylo, ale podle profesora Paula Lehnera z univerzity v britském Cambridge by to – za dodržení určitých podmínek – mohlo představovat jednu z možností, jak relativně bezpečně získat imunitu. V blízké budoucnosti, pokud se například nepovede vyvinout opravdu účinnou vakcínu, s níž dnes celý svět počítá, by naopak podobné večírky mohly být jakýmsi standardizovaným promořováním, jež by paradoxně vedlo k potlačení viru ve společnosti.
Podle imunologa Paula Lehnera je docela dobře možné, že tu koronavirus zůstane déle, než si jsme v současné době ochotni připustit. Málokdo si umí představit, že v režimu, v jakém je nyní třeba Česká republika, bude žít dlouhodobě. Pokud tak opravdu nevznikne vakcína nebo lék proti nemoci, bude zapotřebí přijít s alternativními řešeními. Lehner na akci pořádané společností Science Media uvedl, že součástí takového řešení by mohly být právě covidové večírky. Ty by byly určeny pro mladé osoby, kteří by se chtěli dobrovolně infikovat koronavirem a získat tak imunitu, protože se všeobecně ví, že průběh nákazy je u nich obvykle mírný.
Málo pravděpodobná reinfekce
“Jsou dvě možnosti. Buď se necháte naočkovat nebo se novým typem koronaviru nakazíte v mládí – tehdy totiž s velkou pravděpodobností vážně neonemocníte,” uvedl Paul Lehner. Je totiž přesvědčen, že nový koronavirus se zase tak neliší od čtyř známých kmenů koronavirů, s nimiž jsme se naučili bez problémů koexistovat. Ty dnes působí jen zanedbatelné potíže, například v podobě letní rýmy.
Paul Lehner příliš nevěří tomu, že by tu byla vysoká pravděpodobnost opětovného nakažení. “Naposledy jsem se díval, když na světě bylo koronavirem infikováno 40 milionů lidí a přibližně čtyři zdokumentované případy reinfekce,” uvedl imunolog. “Myslím tedy, že bychom to měli dále sledovat, ale zároveň můžeme být mírnými optimisty. Toto je přesně ten typ problému, kvůli kterým má tělo vyvinutý imunitní systém.”
Někteří kolegové Lehnerovo nadšení pro covidové párty ale krotí. Například podle Davida Heymanna, který je profesorem epidemiologie na London School of Hygiene and Tropical Medicine o novém typu koronaviru víme stále velmi málo. Není například jasné, jaké Covid-19 zanechává dlouhodobé následky, a to i mladých a asymptomatických lidí.
Foto: Freepik