Sociální demokracie je v krizi, kterou s největší pravděpodobností již nedokáže zvrátit. Poté, co se ukázalo, že strana má již naprosto mizivé preference, které ani neatakují hranici pěti procent pro vstup do Poslanecké sněmovny a pohybují se někde kolem tří procent, dostává ČSSD další rány. Rozpadají se lokální organizace, které už nechtějí být se značkou spojovány. Jde například o středočeskou organizaci ve Zdicích, jejíž předseda Richard Dolejš serveru Seznam Zprávy řekl, že se za politiku své dosavadní strany stydí. Naráží na události, které se odehrály po sjezdu strany, na němž obhájil své křeslo předseda Jan Hamáček, který se pak až po uši namočil do kauzy Vrbětice. Bývalí straníci si chtějí založit vlastní lokální uskupení a podle zdrojů z nitra strany nebudou sami.
Kromě toho, že sociální demokracie absolutně nedokáže zaujmout voliče, navíc v poslední době díky pochybným krokům Jana Hamáčka působí extrémně nedůvěryhodně. Předsedovy strany se podařilo na svou osobu popudit ještě větší kritiku než kterou pravidelně sklízí premiér Andrej Babiš za svůj střet zájmů. Na rozdíl od Hamáčka však nikdy nebyl veřejně obviněn z vlastizrady.
ČSSD by zřejmě neměla velké šance ani v případě, že by této situaci držela při sobě, což se ale stejně neděje. Hamáček například odstřelil nejúspěšnějšího politika své strany, Martina Netolického, který se odvážil říct, že předseda sociální demokracie skutečně chtěl vyrazit do Moskvy pro vakcíny, což však sám Hamáček popíral a cestu vydával za kamufláž. Netolickému se pak pomstil tím, že ho odvolal z dozorčí rady České pošty a oznámil, že s ním pro úzkou spolupráci dále nepočítá.
Sociální demokraté se tak zmítají v předsmrtelných křečích, a jak už naznačily divoké plány Jana Hamáčka s Moskvou, v tomto rozpoložení jsou schopni prakticky čehokoliv. Vždyť nad předsedou se stále vznáší vážné podezření, že v Rusku chtěl vyhandlovat zametení Vrbětic pod koberec výměnou za milion Sputniků. Netolickému ostatně v této souvislosti řekl, že právě tímto činem chce zachránit sociální demokracii. Jak víme, nepovedlo se. Bylo by ale bláhové se domnívat, že to Hamáček a spol. nebudou zkoušet dále a přitom České republice reálně škodit.
Dalším adeptem na působení velkých problémů, a to zejména státnímu rozpočtu, je ministryně sociálních věcí Jana Maláčová. Ta už zcela ztratila jakékoliv zábrany a před volbami se chystá rozdávat na všechny strany. Důchodcům se snaží přidat co nejvíce nad zákonnou valorizaci, byť tak dojde k ještě většímu navýšení důchodů než tato vláda slibovala, což je opravdový unikát, na který však Česko nemá peníze.
Premiér Andrej Babiš by v této situaci měl být extrémně opatrný a na předvolební pokusy ČSSD nenaskakovat. Musí mu být jasné, že Hamáček a spol. jsou takzvaně “hotoví” a nemá cenu dále soupeřit s jejich šílenými nápady. Naopak je třeba je takto jednoznačně označit a distancovat se od nich.
Foto: Úřad vlády ČR