Mnozí už by si moc přáli, aby se ekonomická situace ve světě i v České republice uklidnila. Aby pominula obrovská inflace, začalo se dařit omezovat zadlužování a aby zamrzlá ekonomika opět začala růst. Jenže přicházejí další a další špatné zprávy, které tento ideální stav oddalují do vzdálenější budoucnosti.
Přijde drsný náraz
Momentálně se řeší skutečně zapeklitá situace. Spojené státy americké se totiž potýkají na okraji velké finanční krize, a to proto, že se jim nedaří dosáhnout shody na navýšení dluhového stropu. Kongres to blokuje a přitom zbývá už jen několik málo dní, než USA přestanou být schopny dostávat svým finančním závazkům. A to neznamená nic jiného než bankrot.
Jak uvedla americká ministryně financí, Spojeným státům dojdou peníze už 1. června. Odborníci se sice domnívají, že je to zbytečně vyšponovaný termín a že by se ještě pár dalších dnů dalo vydržet, ovšem zase ne o moc. Problémem je, že i USA si zvykly na masivní zadlužování se, které se navíc neustále prohlubuje. Pokud si přitom nezvýší limit na tento dluh, nebudou mít své závazky z čeho platit. Jednoduše už si potřebují znovu půjčit, aby mohli splácet staré dluhy. To samo o sobě působí nezdravě a je otázkou, zda by nemělo dojít k nějaké očistě.
Ačkoliv se všeobecně očekává, že by nakonec mělo dojít ke shodě a že dluhový strop bude navýšen, ostatně jako vždy. Letos jsou ovšem pozice jednotlivých stran skutečně hodně vzdálené a prakticky se nedaří je přibližovat. Nelze proto vyloučit, že ke shodě nakonec skutečně nedojde a Spojené státy by potom opravdu zbankrotovaly.
Jak to dopadne?
Možná si říkáte, že něco takového se nás netýká. Ale opak je pravdou. Finanční svět je dnes propojen a navíc už se v minulých měsících ukázalo, že je velmi křehký. Měli jsme tu krachy bank i bez tohoto velkého problému, a kdyby k němu došlo, znamenalo by to velké otřesy, a to zřejmě i v České republice.
Finanční trhy každopádně neberou riziko na lehkou váhu. Například pokladniční poukázky s krátkou dobou splatnosti dnes vykazují rekordní úrok překračující šest procent, protože už se do nich započítává určitá pravděpodobnost bankrotu, což by znamenalo, že nebudou splaceny, nebo přinejmenším nikoliv včas.
Foto: Shutterstock
Nešířte prosím vás zbytečně paniku.😩🥵🤐