Společnosti ze skupiny Agrofert, jež přes svěřenské fondy nadále ovládá premiér Andrej Babiš, mají zásadní podíl ve skladování potravinových zásob pro případ nouze, jak informuje Deník N. Zakázky od Správy státních hmotných rezerv obdržely firmy Navos, Animalco, Olma, Mlékárna Hlinsko a Preol Food. Všechny spadají do koncernu Agrofert. Dohromady za zakázky ročně inkasují 170 milionů korun.
Jde o zásoby, které jsou určeny pro případ nečekané krize. Stát je neustále udržuje, aby dokázal překlenout první dny po případném výpadku dodavatelských řetězců. O celých 60 % potravinových zásob se přitom pro Správu státních hmotných rezerv starají právě společnosti z holdingu Agrofert. To je nevídaná dominance v tomto oboru.
Největší podíl skladovaných potravin pro stát spadá na kroměřížskou společnost Navos, která za to ročně dostává 147 milionů korun. Jde především o obiloviny.
Přestože Andrej Babiš neovládá Agrofert napřímo, ale vložil ho do svěřenských fondů, závěrečná zpráva auditu Evropské komise hovoří jasně. Babiš podle ní tyto fondy stále ovládá a je jejich jediným beneficientem. Je proto v jeho zájmu, aby Agrofert prosperoval. A to se také za výrazného přispění státu děje. EU už odmítla proplácet dotace určené pro Agrofert právě s odůvodněním, že je tu jednoznačný střet zájmů. Česká republika však dotace firmám z holdingu nadále uděluje.
Teď se navíc ukazuje, že Agrofert se za dobu vlády Andreje Babiše na stát přisál o poznání více, než se zdálo. Právě v nejrůznějších zakázkách tohoto typu vidí experti největší problém. Premiér Babiš je sice velkým bojovníkem proti korupci, na druhé straně ale se sám z veřejných prostředků neváhá obohacovat.
Foto: Shutterstock