Premiér Andrej Babiš spolu s ministerstvem zdravotnictví už několik měsíců vyhlašují mimořádné odměny zdravotníkům za jejich práci v období první vlny koronavirové epidemie. Už zkraje léta se přitom zdálo, že stát peníze vyplatí. Jenže lékaři a sestry nyní hlásí, že dosud ke svým platům nedostali ani korunu navíc. Aktuálně nejbližším termínem, kdy by se vládní slib mohl naplnit, je přitom až listopad. Jisté přitom stále nic není.
Babiš: nikdy nešlo tolik peněz do zdravotnictví
Nejde o žádnou symbolickou částku – vláda zaměstnancům ve zdravotnictví přislíbila velmi zajímavé odměny, které přitom v souhrnu přijdou státní rozpočet na 30 miliard korun. To je mimochodem objem prostředků, jakého v minulých letech dosahovaly schodky celého rozpočtu. Lékaři, sestry a ošetřovatelky mají nárok na jednorázovou odměnu ve výši 75 tisíc korun, zatímco nezdravotnickému personálu náleží 30 tisíc korun.
Premiér Andrej Babiš se přitom v minulosti několikrát vyjádřil způsobem, jakoby zdravotníci tyto odměny už dostali. Mluvit však mohl maximálně o závazném příslibu, protože na účtech nikoho z nich se tato částka dosud neobjevila. “Ministerstvo financí teprve tento týden peníze převedlo na účet ministerstva zdravotnictví. Realizace tak nemůže být teď během tří dnů. Výplatní termín je reálný k 15. listopadu,” uvedl pro televizi Prima předseda odborového svazu českých lékařů Martin Engel.
Tématem nemocničního personálu se zaobírala také superdebata lídrů parlamentních stran před krajskými volbami, která proběhla v České televizi. Zde se premiér Babiš vyjadřoval ve smyslu, že lékaři a sestry si v žádném případě nemají na co stěžovat. “My děláme pro zdravotnictví moc. Jenom platy sester se od roku 2017 navýšily o 28 procent, lékařů o 15 procent. Investujeme, nikdy tolik peněz do zdravotnictví nešlo jako doposud,” prohlásil Babiš. Pravdou je, že v rámci celé debaty nepůsobil zrovna ve formě a vyjadřoval se někdy zmatečně.
Může za to Vojtěch
Nyní se zdá, že odpovědnost za zpackanou výplatu odměn zdravotníkům, kteří dnes ve skutečnosti řeší už druhou koronavirovou krizi, aniž by dostali bonus za tu první, ponese bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ten už je stejně z vlády pryč, a tak se na jeho bedra může navalit vše, co se nepovedlo.
“Největší zpoždění vzniklo mezi dubnem a červencem, tedy v době, kdy to pan ministr Vojtěch nechal ležet na svém stole a nic s tím nedělal,” uvedl odborový předák Engel.
Nezávisle na odměnách žádají odbory od příštího roku navýšení platů zdravotníků o 15 %. Podle všeho ucítili příležitost ve chvíli, kdy je národ potřebuje a žádají tak více než kdy dříve. Tolik však zřejmě přidáno nedostanou. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly v rozpočtu pro takové navýšení není prostor. “Zdravotníci poskytovali obrovské úsilí, abychom zvládli celý ten covid. Do systému se dostal velký balík peněz, hovořím o 11 miliardách jen v posledním období. Nejsem si jist, že úhradová vyhláška umožňuje navýšení o 15 procent. Myslím si, že takto vysoko jít nemůžeme,” uvedl Prymula. Rozpočet na příští rok je naplánován se schodkem 320 miliard korun, ale po započtení zrušení superhrubé mzdy se může vyšplhat až ke 400 miliardám.
Foto: Freepik