Chcete znát kandidáta na nejznečištěnější místo naší planety? Jedno z předních míst rozhodně obsadí Agbogbloshie. Tak přezdívají místní z ghanské Akkry ohromnému smetišti na západním předměstí. Všudypřítomný smrad vás udeří už při příjezdu. Špinavé hnízdo ale oplývá čilým ruchem. Nejchudší obyvatelé zde hledají zdroj svých příjmů, kovy pocházející z vyhozených spotřebičů.
Televize symbolem luxusu
Řeka Odaw tu podmáčela půdu. Bažinatý terén by běžný cihlový dům neunesl, propadl by se. Jediné, co se tu dá postavit, jsou jednoduché chatrče. O tohle místo nikdo nestojí, stahuje se sem proto hlavně chudina. Už na konci 60. let 20. století sem k řece místní vyváželi první nefunkční televize. Přístroje se tehdy stávaly ztělesněním bohatství. Kdo televizi vlastnil, mohl se cítit jako „někdo“. Jenže co s ní, když přestala hrát? Vyhodit. Na skládku, která postupně bobtnala u řeky, za zdejším potravinovým trhem, v místě vhodném jenom pro chudinská obydlí. Jak vypadá dnes? Stovky metrů dlouhé smetiště tvoří hlavně ohromné hromady vysloužilé elektroniky, odhaduje se, že se ji zde nachází zhruba 240 tisíc tun. Rok co rok ale toto číslo roste.
Stinná stránka výkupu
V současnosti se sem sváží vlastně všechen městský odpad. Zastaví auto a vyklopí svojí nálož, na kterou se vzápětí vrhnou ti nejméně majetní lidé ze čtyřmilionové metropole. Hledají, co by se dalo zpeněžit. Vyřazená elektronika obsahuje různé vzácné kovy a kolem dokola vyrostly jako houby po dešti výkupny zaměřující se na materiál ze skládky. Od chudiny ho koupí, aby mohl putovat k dalšímu zpracování. Obzvlášť ceněná je hlavně měď. Na první pohled se zdá, že je všechno v pořádku. Chovají se přece ekologicky, snaží se sbírat materiál k recyklaci. Tenhle byznys má ale svoji stinnou stránku. Dětské postavičky pobíhají po hromadách. V rukou mají kladiva, sotva je uzvednou. Vší silou buší do nefunkčních počítačů, televizí i jiných přístrojů. Snaží se z nich vydolovat nějaké plíšky či drátky, které by se daly prodat. Pár peněz, které si takhle vydělají (maximálně tři dolary denně, v přepočtu cca kolem 70 Kč), je v jejich bídě nespasí.
Umírají do třicítky
Agbogbloshie se označuje za nejtoxičtější místo v celé Africe a vybírá si svoji krutou daň. Pokud zdejší chudinské dítě na skládce pracuje, umírá ve věku maximálně třiceti let, zpravidla na rakovinu. Kromě smradu totiž bojuje i s jedovatým kouřem. Gumy a plasty, kterými jsou obklopeny kovy v kabelech, jednoduše zapálí, aby se dostalo k drahocenné kořisti. Do ovzduší tak putuje pestrá směsice toxických zplodin od olova po kadmium nebo rtuť. Nejchudší rodiny ale vlastně nemají jinou volbu. Jejich děti putují po škole na skládku, aby přinesly alespoň trochu financí do rodinného rozpočtu. Že tento problém by měla řešit místní vláda? Omyl. Pikantní na celé situaci je, že o pravidelné zásilky elektroodpadu do ghanské Akkry se starají z velké části evropské země, které se jinak halasně ohánějí svým kladným vztahem k životnímu prostředí, například Německo či Belgie.
Foto: Shutterstock, zdroj: Bloomberg, Wired
O téhle problematice vím už dlouho a nikdo to neřeší!!!!!Není totiž vůle to řešit a to ani v Africe ,natož v Evropě!!!!!!!!!Co dodat!!!!!!!!!