V Poslanecké sněmovně před časem prošel doslova revoluční zákon, který dostal poněkud zvláštní přezdívku “milostivé léto”, a to navzdory tomu, že bude probíhat v podzimním a zimním období. Tento název však odkazuje na biblický příběh. A pro mnohé lidi sužované roky exekucí může mít skutečně osudové rozměry.
Od 28. října se otevře tříměsíční okno, v němž dostanou dlužníci s exekucemi vůči veřejným institucím příležitost se této nepříjemné zátěže, která zásadně ovlivňuje jejich život, zbavit. Jde především o to, že lidem budou odpuštěny veškeré úroky a poplatky za exekutory, a to po jakkoliv dlouhé období.
Milostivé léto
Zní to až zázračně, že? A překvapivě v tom skutečně není žádný háček. Kdo do 28. ledna 2022 dokáže uhradit původní dluh, tedy jeho jistinu a k tomu přidá poplatek ve výši 907,50 Kč pro exekutora, své exekuce se nadobro zbaví.
Jedinou vadou na kráse je skutečnost, že se to netýká všech exekucí, které lidé mají, ale pouze těch, které mají vůči veřejné správě. To je ale velmi široký pojem. Zjednodušeně řečeno jde o veškeré dluhy, které vám vznikly vůči institucím, jichž se nějakým podílem účastní stát či samosprávy, tedy například města. V praxi půjde nejčastěji o dluhy za nezaplacené pokuty dopravním podnikům, pojištění zdravotním pojišťovnám, ale třeba také faktury za elektřinu a plyn společnosti ČEZ. Na druhé straně by se neměli těšit ti, kteří jsou v exekuci například kvůli nezaplaceným daním.
Podle navrhovatele zákona Marka Výborného však může milostivé léto pomoci až čtvrt milionu lidí, kteří se ocitli v dluhové pasti. Jednoduše z různých důvodů nechali zajít své zadlužení tak daleko, že už výslednou sumu s úroky a nejrůznějšími poplatky nebyli schopni splácet. Tito lidé se potom raději odeberou do “šedé ekonomiky”, kdy pobírají peníze na ruku, aby jim je nezabavili exekutoři. Tím si ale zadělávají na další problémy. Například nebudou mít odpracované roky potřebné pro odchod do důchodu, případně budou mít důchod tak malý, že z něj nebudou schopni žít.
Nezřídka se přitom stává, že z původně malých dluhů, například za několik pokut v městské hromadné dopravě či jeden dva nezaplacené nájmy v obecním bytě, se stane horentní suma dosahující stovek tisíců. Tu už pak lidé nejsou schopni zaplatit.
Jak zjistit jistinu
Klíčem k oddlužení je každopádně úhrada původního dluhu, tedy jeho jistiny. Od exekutora si proto co možná nejdříve zjistěte jeho výši, abyste věděli, s čím počítat a co je třeba do 28. ledna příštího roku doplatit.
Pokud jste dluh vůbec nespláceli, bude jistina ve výši původního dluhu. Pakliže jste ale nějakou dobu spláceli, je pravděpodobné, že bude o něco nižší. Exekutoři mají v rámci milostivého léta povinnost dlužníkům bez zbytečného odkladu výši jejich jistiny sdělit. Oslovit je můžete například dopisem, emailem či SMSkou.
Bohužel není vyloučeno, že někteří exekutoři sáhnou k obstrukcím, protože vyrovnání v rámci milostivého léta je připraví o velkou část exekučních poplatků. Pokud tak chcete mít jistotu, s exekutorem komunikujte pouze prostřednictvím doporučených dopisů, případně se k němu objednejte k nahlédnutí do spisu, které vám musí umožnit a z kterého zjistíte, o jaký dluh se jedná.
Zaplaťte dluh a informujte exekutora
Poté, co budete vědět, jaká je výše jistiny, můžete přistoupit k úhradě. K té připočtěte poplatek ve výši 907,50 Kč. Celá platba musí odejít na účet exekutorského úřadu do 28. ledna 2022.
To samo o sobě bohužel nestačí. Ještě je nutné exekutora prokazatelně informovat o tom, že využíváte institut milostivého léta, a to dle dle části 2, čl. IV, odst. 25, zákona č. 286/2021 Sb. To učiňte opět nejlépe doporučeným dopisem. V takovém případě bude mít exekutor povinnost využít peníze na umazání vašeho dluhu a tím k ukončení exekuce.
Tento krok je přitom velmi důležitý. Pokud byste exekutorovi pouze poslali peníze bez další informace, může se vám stát, že je použije jako splátku a problému se nezbavíte. Bohužel není k dispozici žádný standardizovaný formulář pro tento účel.
Jak to dopadne?
Pakliže splníte všechny náležitosti, nezbyde exekutorovi než exekuci ukončit. O tom by měl písemně informovat všechny strany, tedy i vás. Zákon však nestanovuje lhůtu, kdy tak exekutor musí učinit. Obvykle se tak ale děje v rámci jednoho až dvou měsíců.
Foto: Shutterstock, zdroje: jakprezitdluhy.cz, clovekvtisni.cz, kdu.cz
mám jedenác exekucí a stát to za mně zaplatí na vánoce si jdu pujčit hurá má cenu pracovat!