Měla to být jedna z těch Evropskou unií plánovaných změn, které mají značný přímý dopad na lidské životy. O zrušení dlouholetého zvyku měnit v létě a v zimě čas se diskutovalo v bezpočtu debatách a popsaly se o něm tisíce stran dokumentů. Nakonec na evropské úrovni přeci jen došlo ke shodě a ke zrušení jednoho z časů mělo dojít už letos, nejpozději však příští rok. Mluvilo se o tom, že loni se čas měnil naposledy.
Epidemie odložila hotovou věc
Nakonec nic z toho neplatí a v noci na neděli 25. října dojde ve 3:00 k posunu hodinových ručiček o hodinu zpět. Příznivci změny času se přitom nemusí bát, že by se tak stalo naposledy. Ba právě naopak, tento rituál nás podle nejnovějších informací čeká ještě mnohokrát.
Evropská komise totiž otázku zrušení pravidelného střídání času odsunula na neurčito, a to s odkazem na akutní nutnost řešit aktuální pandemii. V této chvíli zkrátka nemají národní vlády kapacity na to, aby se dohadovaly o tom, zda zachovají letní nebo zimní čas a zda to bude pro všechny členské země Evropské unie jednotné, nebo si každá svůj čas bude moct vybrat. To totiž ještě zbývalo dořešit a jak se zdá, jen tak se nedořeší.
Česká vláda se připojila k těm zemím, které podpořily zavedení zimního času, který je ve skutečnosti standardním středoevropským astronomickým časem. Návrh však už nestihl projít Radou Evropské unie a Evropským parlamentem. Dokud se tak nestane, nic se nemění.
Letní čas byl poprvé zaveden v roce 1915
Střídání času, respektive jeho zrušení, má v gesci, možná trochu překvapivě, Ministerstvo dopravy. Jeho mluvčí František Jemelka přiznal, že na evropské úrovni nyní tomuto problému není přikládána žádná váha a nikdo ho neřeší. Dodal, že je otázkou, zda se k němu Evropská komise ještě někdy, nebo alespoň v dohledné době, vrátí.
Zrušení střídání času se přitom jevilo jako hotová věc. Kromě expertů ho podporovala také široká veřejnost. Například podle lékařů má střídání času negativní vliv na lidský organismus.
Letní čas byl v České republice poprvé zaveden v letech 1915 a 1916, následně byl opuštěn a vrátil se za druhé světové války, kdy od roku 1940 trval až do roku 1949. Po jeho opětovném zrušení byl definitivně navrácen před čtyřiceti lety, kdy svět prožíval takzvaný ropný šok. Od roku 1996 tu platí letní čas dle zvyklostí Evropské unie a trvá sedm měsíců. Na standardní, tedy zimní čas, tedy připadá měsíců jen pět.
Foto: Freepik