
Obchody v České republice si udělaly z másla doslova zlatý důl. Využijí každé příležitosti k jeho zdražení, přičemž potom už se nemají k tomu, aby snížily cenu na přijatelnou úroveň. Standardní ceny másla se tu tak dlouhodobě drží velmi vysoko, a to výrazně více než třeba v Německu, kde je ještě vyšší kupní síla.
Drsná záležitost
Obchodní řetězce to využívají také coby psychologický efekt k tomu, aby zákazníky přilákaly na nejrůznější akce. Potom se totiž tu a tam objeví máslo v akci s výraznou slevou. Ani tady ale nijak zvlášť nevyděláte, ba právě naopak. Hrozí vám, že si pořídíte něco opravdu nedobrého.
Máslo se v Česku vyrábí ve velkém, přičemž se bavíme prakticky výhradně o čerstvém másle, které je tím, co zákazník pod tímto názvem většinou požaduje. Ovšem nezřídka v obchodech narazíte na výrobky z jiných zemí, kde už je třeba se mít na pozor.
“Je to velmi rozšířený nešvar v českých obchodech. Oni nakoupí staré máslo ze zahraničí a následně ho tady přeprodávají s vysokou přirážkou. Je to pořád o něco výhodnější než čerstvé máslo standardně, ale vydělají na tom hlavně řetězce,” říká pro server Mix24.cz pan Aleš Vostrý, který se odborně zabývá potravinami. “Vy dostanete slevu třeba třicet procent, ale obchod koupil jeden kus za pár korun.“
Důvodem je především to, že evropské státy se tu a tam zbavují značného množství svých strategických zásob másla. Jednoduše se musí čas od času obnovovat. Sklady ale samozřejmě nevyhodí, ale prodají je levně dále. První ve frontě přitom často stojí české řetězce.

Je to něco úplně jiného
Zatímco v jiných zemích by si podobné máslo jen tak někdo prodávat zákazníkům netroufl a používá se tu hlavně v průmyslových výrobách, jako jsou pekárny, v České republice se dělá jakoby to byl ten samý výrobek.
Reálně si však kupujete stolní máslo, nikoliv čerstvé. A je třeba počítat s tím, že po ročním až dvouletém pobytu v mrazácích bude mít tento produkt trochu jiné vlastnosti. Rozhodně ne lepší, ba právě naopak.
Čtěte také: V českých obchodech je otřesné máslo. Inspekce se doslova zhrozila, co se to tu prodávalo
Nejde přitom o jediný trik, který se v obchodech na zákazníky používá. Ti často sáhnou vedle i proto, že se jim vedle másla nabízejí roztodivné rostlinné tuky, které se však na první pohled jako máslo tváří. Často třeba až při pečení zjistíte, co je to za šunt.
Foto: Shutterstock