V českých obchodech není výjimkou, že si nakoupíte větší nákup, ale jakmile dorazíte domů, zjistíte, že část je nepoužitelná, jelikož jste jednoduše naletěli a koupili třeba plesnivé zboží. U některých produktů je ovšem závadnost stěží viditelná. Je proto potřeba si také zkontrolovat zprávy Státní zemědělské a potravinářské inspekce, kde se můžete přesvědčit o tom, zda jste si náhodou nekoupili potravinu, kterou není doporučeno konzumovat.
Několik případů
Stává se to stále častěji a rozhodně to není žádná legrace, ba právě naopak. Nejhorší je, když se to stane v případě hojně prodávané a používané potraviny, jako je třeba rýže. Tam došlo v poslední době hned k několika problémům.
“Chuť a vůně byly netypické, cizí, nepříjemné, zatuchlé. Potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud vykazuje známky kažení,” uvedla SZPI na adresu jasmínové rýže Mei Tai. Tu si přitom lidé kupovali s tím, že by měla být mimořádně kvalitní. Datum minimální trvanlivosti této rýže je do 30. září 2025.
Do obchodů se ale dostala i další závadná rýže. V tomto případě šlo o loupanou rýži z obchodu Top Flop. “Uvnitř výrobku byla zjištěna přítomnost živého škůdce, na obale se vyskytovaly stopy po činnosti škůdců,” konstatovala tentokrát SZPI. Zde přitom neuvedla minimální trvanlivost produktu, tudíž je potřeba se mít na pozoru.
Dovolují si už moc
Jsou to každopádně velmi závažná zjištění, která není možné brát na lehkou váhu. Zákazníci v České republice jsou bohužel něčemu takovému vystaveni stále častěji. Je rozhodně na pováženou, zda by se kontroly a především udělované sankce neměly výrazně zpřísnit.
Čtěte také: Nekupujte maso v tomto obchodním řetězci. Zjistilo se, jakou hrůzu neustále prodává
Jen tak si totiž dovozci a prodejci rozmyslí, co jim stojí za to českým konzumentům prodávat. Aktuálně si podle všeho dovolují skutečně hodně.
Foto: Shutterstock