Není zrovna jednoduché jít v současné době v České republice na nákup. Vážně totiž hrozí, že koupíte něco, čeho budete opravdu hodně litovat poté, co to zkonzumujete. Vše se přitom tváří jako nezávadné potraviny, a kdo by také řekl, že i v těch největších obchodních řetězcích budou prodávat něco nebezpečného. Bohužel se tak reálně děje, a to vůbec ne v malém měřítku. Státní zemědělská a potravinářská inspekce musí neustále zasahovat a vydávat varování.
Mělo by se to řešit
Aktuálně asi největší problém, který musí český zákazník řešit, je kuřecí maso z Ukrajiny, které se ukazuje býti velmi problematickým. Již před řadou měsíců před ním varovala Agrární komora České republiky, která upozorňovala na nedostatečné kontroly a benevolentní podmínky pro tamní chovatele. Výsledkem podle ní mohlo být, že si do Česka dovezeme kontaminované kuřecí maso. A přesně to se také stalo.
SZPI už oznámila celkem tři případy. Nejprve to bylo mražené kuře od společnosti Qualiko, ovšem pak přišly dva případy, které jsou si velmi podobné a mají jedno důležité pojítko. Zákazníci by si z nich měli vzít ponaučení a určité maso pokud možno nekupovat, protože by se tak mohli ohrozit.
První záchyt se odehrál v obchodním řetězci Tesco, kde došlo ke kontrole kuřecích prsních řízků, jež byly prodávány pod privátní značkou řetězce. Ve skutečnosti je ale dodala slovenská společnost WE Trade s.r.o. Zákazníky také mohlo zmást, že řízky byly baleny právě na Slovensko. Ovšem zemí původu už byla Ukrajina. Bohužel se potvrdilo podezření, že jsou řízky prolezlé salmonelou.
Podívejte se na obal
Jen pár dní poté došlo k něčemu podobnému v obchodním řetězci Penny Market. Opět tu máme kuřecí řízky od dodavatele WE Trade a stejnou zemi balení i původu. V obou případech sice SZPI odvedla více než záslužnou práci, ale zákazníkům už to nebylo moc platné. Vše bylo totiž zveřejněno přibližně s měsíčním odstupem od doby, kdy se dotyčné maso prodávalo. A jak víme, to se prodává jen pár dní, a tak se také všechno vyprodalo a pravděpodobně i zkonzumovalo.
To není příliš povzbudivé. Na druhou stranu, už tu máme určité indicie, podle kterých se řídit. Že došlo hned ke dvěma případům se stejnou společností, zkrátka není náhoda. Někde tam může být závažný problém, a tak lze zvolit tu nejbezpečnější strategii, kdy se vždy před nákupem masa podíváte na obal, a pokud tam uvidíte tuto společnost, jednoduše zboží nekoupíte. Obvykle bývá na výběr i jiné, byť může být dražší.
Čtěte také: Do Česka se dostalo strašné maso. 11 tun plných nebezpečí, vyhněte se tomu, jinak bude zle
Kontroly mají navíc i druhotný účinek v tom, že obchodní řetězce přeci jen začínají více zvažovat, co si pustí do svých regálů. Například zmíněný Penny Market už oznámil, že maso z Ukrajiny dovážet nebude. Je ale otázkou, nakolik se tím bude řídit. “V pondělí 25. září 2023 jsem navštívila Penny a opět kuřecí maso z Ukrajiny, i když se píše, jak se stahuje,” napsala nám čtenářka Renáta Dlouhá.
Foto: Shutterstock
Jo babiš pamatuje zdravé kuřecí.zase tady smerdi rusakem
Kolik vám zaplaceno za článek?
Ty smrdíš oslem
A nikde jsem neslyšel o nějaké infekci ze salmonely, přitom tvrdíte kolik set lidí to maso snědlo, samý kecy , jen blbnete lidi, o nic horší než babišovi sračky z Kostelce