Je známou věcí, že na některých položkách tuzemské obchodní řetězce vydělávají opravdu obrovské peníze. Jsou to často ty, které lidé kupují velmi pravidelně a které jednoduše ke svému životu potřebují, a tak je nemohou z nákupu jen tak vynechat.
Máslo je důležitý produkt
Typickým příkladem je máslo, kde marže obchodníků dosahuje často vysokých desítek procent. Možná si říkáte, že když si koupíte máslo v akci, tak obchod vydělá méně. Jenže tak to ani zdaleka nefunguje. Často je to naopak tak, že nejvíce se vydělává na zboží, které je ve slevě, a to nejen proto, že se ho prodá opravdu hodně. Ale třeba proto, že má určitou vadu, o které běžný zákazník netuší.
Děje se to často právě u másla. Ačkoliv je v jeho produkci Česká republika plně soběstačná a místní máslo má velmi dobrou pověst, přičemž zákazníci ho obvykle preferují, i tak můžete v českých obchodech často spatřit máslo z jiných zemí. To by se vám třeba v Německu nestalo.
Co se to tedy děje? “Je to jednoduché. České obchodní řetězce pro zákazníky máslo shánějí ze skutečně kuriózních zdrojů. Často jde o zásoby ze státních hmotných rezerv jiných států, které někde ležely rok a půl zamražené, přičemž teď se musí vyměnit, a tak to staré máslo putuje do našich obchodů,” říká odborník na potraviny Miloš Petrů. “Tady ho zabalí do nějaké té slevy, ale už nikomu neřeknou, že kostku koupili třeba za 5 Kč.“
Je dobré vědět, co kupujete
Obchodníci tady hřeší na skutečnost, že pod názvem máslo se mohou prodávat hned dva výrobky, jejichž různost je na první pohled jednoznačná. Nejde tu ani tak o složení, které je v obou případech stejné. Ovšem v případě stolního másla je možný prodej pouze 20 dní od data výroby. Zato u takzvaného stolního másla jsou to až dva roky, přičemž v mezičase může být zamraženo.
Čtěte také: Bude máslo obsahovat červy? Mohlo by být levnější
České obchody zneužívají toho, že zákazník slyší především na cenu a už si nezjišťuje, zda si kupuje máslo čerstvé nebo staré. Teoreticky by i po rozmražení mělo chutnat stejně, ale praxe je často úplně jiná. Mnohdy ztrácí svou konzistenci, ale také chuť. Výjimkou nejsou ani případy, kdy žlukne.
Foto: Shutterstock
Hňupe,prečetl jsi si to po sobě?