Dnes jsou důchody vnímány jako něco, na co má člověk jednoznačný nárok a nelze si bez toho vlastně představit nějaký důstojný život v pokročilém věku. Je však třeba si uvědomit, že je to pouze společensko-ekonomický konstrukt, který také mohl vypadat úplně jinak. Ostatně, lidstvo dlouhodobě existovalo bez jakýchkoliv důchodů.
Už to nefunguje
První důchodové systémy začaly vznikat teprve někdy v závěru 19. století a plně do dnešních podob se rozvíjely až ve 20. století. V této podobě tak fungují teprve nějakých 100 let. Nelze tedy říct, že jde o něco neměnného, co by v blízké budoucnosti nemohlo projít doslova zásadními změnami.
Ostatně, ukazuje se, že postupné uvolňování podmínek a zpřístupňování důchodů od dřívějšího věku byla dosti neudržitelná strategie, která bude muset projít revizí. V České republice už se chystá důchodová reforma, v rámci které se lidé budou muset připravit na to, že změní opravdu mnohé.
Předně půjde o to, kdy lidé do důchodu odejdou. Dnes je to stanoveno na 65 let, přičemž už je v podstatě jasno, že tento věk je neudržitelný. Na tom se shodnou snad všichni. Chvíli to vypadalo, že se věk pro odchod do penze zvýší na 67 let, ovšem brzy se ukázalo, že i to je málo.
Ministerstvo práce a sociálních věcí to tedy vyřešilo šalamounsky. V nové úpravě bude platit, že by všichni měli v důchodu trávit přibližně 21,5 let. Důchodový věk tedy bude proměnný a záviset bude na věku dožití.
Jediná možnost, jak to udržet
Ten se přitom neustále zvyšuje a existuje předpoklad, že bude růst i nadále. Pakliže se tak jednou vyšplhá třeba nad 100 let, budou lidé odcházet do penze někdy kolem osmdesátého roku věku. Kritici tohoto nastavení však upozorňují na skutečnost, že lidé se sice dožívají stále vyššího věku, ovšem zdaleka ho netráví všechen ve zdraví.
Čtěte také: Stát chce Čechům zabavovat jejich peníze. Budou muset prokázat, jak k nim přišli, jinak je zkonfiskuje
Zdá se však, že se pomalu, ale jistě budeme vracet k původnímu koncept důchodů, kdy se ho zdaleka nedožívali všichni, a když už se to podařilo, potom v něm trávili třeba jen několik málo let. To bylo pro stát dlouhodobě udržitelné. Další variantou je potom zrušit povinné sociální pojištění a s ním i důchody zcela a nechat pouze na samotných lidech, aby se za produktivního života zabezpečili takovým způsobem, že budou moci na odpočinek odejít tehdy, kdy to uznají za vhodné.
Komentář Tomáše Mrkvičky
Foto: Shutterstock
Proč nikdo, ze” statečných” politiků neříká , že nebude na sociální dávky pro lidi co nikdy nepracovali? A statečně hlásají, že nebude na důchody pro lidi co pracovali celý život?
Promiňte.Kazdy z nás mame za povinnost platit soc.davky.zruste to a i důchody.Mily státe polibte nám prdel.
Proč si mám šetřit na důchod když se ho stejně nedožijí absurdita
U tohodle debilniho státu by mě to nepřekvapilo…celej život si platit pojištění,šetřit na důchod a pak umřu než na něj budu mít nárok? Kreténi!
Všechno je dané systémem. V současnosti úloha státu je hlavně zajistit vnitrni a vnější bezpečnost státu. Jednotlivec se o sebe musí postarať sám. (Lenin:odumirani státu 👹).” Sociální inženýrství ” je relikt minulého režimu. Podpora růstu populace je snad jen záležitosti KDU. Zvyklí jsme si na vyšší životní standard a k němu děti nepatří.
Takže, děti se rodit nebudou a svět tím pádem zanikne!
Vláda může dělat jen to co si občané nechají líbit. Záleží na tom jaké si vláda stanoví priority. Pokud není totalita a je demokracie, tak to vyřeší volby. Na důchody se musí peníze vždy najít. Náš uživí Husakovi děti. Jejich děti se musi postarat o ně. Že jich je málo je problém poslednich třiceti let. Nebyla tady žádná populační politika. Politika “každý se musi postarat o sebe”, sobectví a klanění se jen zlatému teleti tady vládlo. Vyplácení mateřské po dobu čtyř let zapříčinilo malou porodnost. Málo kdo má vice než dvě deti, průměr je sotva 1,5 dítěte. Prognózy co bude za 30 nebo 50 let pozbývají významu. Nikdo neví co bude za 2-3 roky. Nikdo neví na jaké úrovni bude věda a technika? Jak do toho zasáhne robotizace, automatizace, jaký bude politický systém a co si ještě nechají občané líbit.
Celý život pracuji,odvadim daně, sociální,zdravotní, os státu necerpam nic,až půjdu do důchodu tak by mě nejraději nedali nic,zajímalo by mě proč se tady vyplácí dávky lidem,kteří v tomto státě beodpracovali nic
Již v polovině 90 let prof. Keller na jedné své přednášce řekl, že když politicko-tunelářské mafii dojde k rozkrádání státní majetek, zaměří se na majetky lidí a hlavně na důchodový systém aby lidi připravili i o tento sociální benefit.
Už ani tu rakev nemusí lidé nosit. Je mě 55 a zdravotní stav je na úmrtí. Ti co dělají těžkou práci celý život nedožiji se ani důchodu. Je známo že po 50 jsou lidé nad míru nemocný a v dnešní době kór.
Lidé celý život musí odvádět daně sociální a zdravotní . Także si tímto způsobem šetří do důchodu, także na důchody peníze existují. Za vlády Klause byl důchodový fond použit do st.rozpočtu a nikdy nebyl vrácen.Vláda peníze rozhazuje, kde se dá . Vyplácí soc.podpory těm snědším příživníkům, kteří nikdy nepracovali a pracovat nebudou. Podporuje kde koho. Miliardy ve zbraních posílá na Ukrajinu. Politici si jezdí za peníze daňových poplatníků po celém světě a zbytečně. Nic tam nedojednají. Mají amorální platy a náhrady, které si nemíní snížit a ještě si přidávají tisįce, zatím co důchodce okradli o tisícovku. Konec tèto vládě,!!!
Toto už nemyslí vláda opravdu vážně??!!!! .. Pracují s lidmi a neznám člověka, který by nenadál, nedivím se, vždyť vláda myslí jen na sebe. Do důchodu v 80 . letech, panebože vždyť již teď libé co moc pracují nemůžou,asi z práce rovnou nohama napřed! Smutná doba
Tak to je pěkná blbost už vidím jak jdu do důchodu v 80ti letech a nebo si něco teď nešetřil? Z čeho když je vše dražší a dražší oni se ty naši blbouni úplně pomatli!!!
Tak přestaneme platit sociální pojištění a začneme si šetřit na důchod celý život pracuji tak mám na důchod nárok dejte naším politikům třicet tisíc měsíčně a uvidíte jak se bude pokladna plnit