Češi už mají zřejmě vládních opatření proti epidemii dost. Vyplývá to nejen z průzkumů, ale také jejich chování. K porušování nařízení docházelo už před současným rozvolněním a v ještě větší míře pokračuje v těchto dnech. Lidé už chtějí žít jako normálně, a proto neberou v potaz například skutečnost, že restaurace musí zavírat v deset hodin večer, nově dokonce v osm hodin. Premiér Andrej Babiš i ministr zdravotnictví Jan Blatný se na občany snaží neustále apelovat, ale tyto domluvy “po dobrém” zjevně nefungují.
Dosud byl zákon bezzubý
Vláda se proto rozhodla výrazně přitvrdit. V pondělí nenápadně přijala novelu krizového zákona od ministerstva vnitra. Hlavním cílem této novely je přitom možnost přísněji postihnout provozovatele restaurací, barů a dalších podniků, které nedodržují opatření a přitom z hlediska šíření koronaviru patří k nejrizikovejším místům.
V praxi se totiž ukázalo, že současný krizový zákon, kterým se Česká republika v nouzovém stavu řídí, je v tomto ohledu poměrně bezzubý. Za nedodržování vládních opatření je podle něj možné udělit pouze nízké pokuty a navíc neřeší postih právnických osob, tedy nejčastějších provozovatelů podniků v pohostinství. Paradoxně, pokud by v zemi neplatil nouzový zákon, mohly by se příslušné orgány řídit zákonem o ochraně veřejného zdraví, kde mají hygienici možnost rozdávat až milionové pokuty.
Blatný vyžaduje co nejtvrdší přístup
Právě o milionových pokutách mluvil ministr zdravotnictví Jan Blatný v souvislosti s porušováním opatření, které se rozjelo záhy po rozvolnění. Internet obletěly fotky a videa z přeplněných barů, které navíc měly otevřeno dlouho do noci. Blatný se ale zjevně dozvěděl, že za současného stavu nemůže takové pokuty udělit. Právě to však novela řeší a napříště by postihy skutečně mohly dosáhnout astronomické výše.
“Dnes bylo možné pokutovat fyzické osoby maximálně dvaceti tisíci korunami, u právnických osob nebylo možné dát jakýkoli postih vůbec. Nyní novela navrhuje, aby pokuta fyzickým osobám mohla jít až do padesáti tisíc a v případě právnických osob až na tři miliony korun,” uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek, který na tiskové konferenci zastupoval svého stranického šéfa Jana Hamáčka.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný zjevně začal mít obavy z toho, jakým směrem se epidemie znovu vyvíjí a že on by mohl být považován za osobu, která to vše rozvolněním způsobila. Odborníci mu totiž radili počkat. Epidemiolog Roman Prymula vyzýval, aby se obchody a restaurace otevřely nejdříve v polovině prosince. “Policie by měla být více v terénu a přísněji kontrolovat a pokutovat. Zdá se, že někteří z nás na nic jiného neslyší,” přenáší nyní Blatný zodpovědnost na policii.
Foto: Freepik