Dnes šplhají ceny rodinných domů a bytů do dříve nepředstavitelných výšin. Málokdo si dokáže představit, že za určitých okolností by také mohly být bezcenné. Na vině jsou pochopitelně nejrůznější regulace, které ze sebecennějšího statku dokáží udělat věc s nulovou hodnotou.
Slušná pecka
Přesně takové mají obavy experti v souvislosti s chystanými nařízeními Evropské unie, která chce docílit klimatické neutrality budov. Nejenže už dnes se musí při stavbě nových domů plnit velmi náročná kritéria, ovšem vše dospělo tak daleko, že už se to bude týkat i budov postavených již dříve.
“Obytné budovy by měly do roku 2030 dosáhnout minimálně energetické třídy E, a o tři roky později, tedy v roce 2033, pak mají splňovat alespoň třídu D,” stojí dle serveru Bravis s návrhu, který se týká právě povinnost upravovat soukromé domy takovým způsobem, aby byly energeticky úspornější.
Jak uvedl expert Jan Adámek pro Seznam Zprávy, v České republice to bude znamenat velký problém pro celou řadu budov. Například v centru Prahy je z tohoto hlediska nevyhovujcích 98 %. Teoreticky by měly mít povinnost je vybavit solárními panely, případně zateplením. Tady se však zcela jistě narazí na památkáře a je velkou otázkou, kdo bude tahat za delší konec provazu.
Bezcenné baráky
Nepříjemné to ale může být také pro majitele rodinných domů nebo nejrůznějších chalup. Řada soukromých domů je totiž v takovém stavu, že bude velmi obtížné je nějak rozumně upravovat na požadovanou míru energetické úspornosti.
Pakliže to ale člověk nesplní, nebude moci takový dům třeba ani prodat, případně bude rovnou neprodejný. Oprava by totiž stála nesmyslné množství peněz, tudíž takový dům nebude mít žádnou hodnotu a bude se prodávat pouze za cenu pozemku, od níž se navíc ještě bude muset odečíst cena za demolici nevyhovující stavby.
Čtěte také: To je rána. Topení v Česku zdraží o 9000 Kč na domácnost. EU rozhodla, lidé topí příliš
To vše se bude dít jen proto, aby se dosáhlo redukce emisí skleníkových plynů. Je však velkou otázkou, proč se jako první přistupuje ke krokům, které nadměrně zatěžují běžné občany.
Foto: Shutterstock