V této době už se prakticky každý Čech chystá na svou letní dovolenou, pokud už na ní rovnou nevyjel. Jde o každoroční rituál, který si drtivá většina tuzemských rodin nechce nechat za žádnou cenu ujít. A tak i v těchto složitých dobách hlásí cestovní kanceláře rekordní prodeje. Touha po klidu a pohodě strávené s rodinou u moře je zkrátka příliš velká na to, aby ji přebily nějaké přízemní starosti o finance.
Češi na to hodně doplácí
Málokdo si ale uvědomuje, že to celé může dopadnout také hodně špatně. Třeba tak, že utratíte nemalé peníze za zájezd, ale nebudete na něj moct odjet kvůli malé chybičce. Je proto potřeba mít všechny doklady v nejlepším pořádku. Nic nepodceňujte, protože kontroly jsou velmi přísné a pracovníky na letištích opravdu nezajímá, že vám třeba zničí celou dovolenou, a to bez náhrady.
Na takový problém narazí každý rok desítky Čechů, kteří nemají v pořádku doklady a nemohou vycestovat. Doplatila na to také paní Romana z Ústí nad Labem, která se s rodinou chystala do Turecka. “Pasy jsem před cestou několikrát kontrolovala, všechny byly platné. Na letišti mi ale u přepážky oznámili, že nikam letět nemohu, protože platnost pasu mi končí,” líčí pro server Mix24.cz smutná Romana, která tak musela nechat manžela s dětmi jet na dovolenou samotné. Ta její propadla a čtrnáct dní tak stráví sama v rozžhaveném panelovém domě na sídlišti.
Žena doplatila na skutečnost, že nestačí pouze splňovat podmínku platnosti pasu v daný moment. Většina zemí totiž vyžaduje i určitou lhůtu platnosti pasu po plánovaném skončení cesty. V případě Turecka je to 150 dní, tedy pět měsíců. Také další státy mají toto pravidlo. Třeba do Egypta musíte s pasem platným minimálně 180 dní, stejně jako třeba na Maledivy, do Thajska nebo na Srí Lanku. Devadesát dní potom postačuje u zemí jako Albánie, Černá Hora nebo Spojené Arabské Emiráty. Podle zástupců cestovních kanceláří se však bohužel stávají i případy, kdy na letiště dorazí lidé, kteří mají pas propadlý úplně.
Vadí i lehce poškozený pas
Pas však musíte mít v pořádku i takříkajíc po technické stránce, o čemž se pro změnu přesvědčila britská občanka Emma Dohertyová, která si chtěla doletět z Austrálie na dovolenou na Bali. Nenastoupila však ani do letadla, protože ji úředníci na letišti vykázali kvůli tomu, že měla v pasu skvrnu od vody a ten byl tak podle nich poškozený, jak informuje server News.com.au.
“Vůbec nevím, co mám dělat, kam mám jít,” líčila dotyčná ve videu točeném ještě na letišti. “Samozřejmě jsem naštvaná. Posledních patnáct minut tu jen sedím a pláču. Pak jsem si ale řekla, že všechno se děje z nějakého důvodu. Možná jsem dnes neměla letět,” převrátila to nakonec v pozitivum.
V tomto případě byla na vině pravděpodobně přísná pravidla panující na Bali. Žena se totiž dozvěděla, že za něco takového by v této zemi mohla jít klidně do vězení. Příspěvky dalších cestovatelů to potvrzují. “Stalo se nám to samé. Stránka pasu mého partnera byla natržená a také nám na Bali nedovolili odletět,” uvedla jedna z diskutujících.
Foto: Shutterstock