Česká republika se zadlužuje tempem, jaké bylo ještě před dvěma lety zcela nemyslitelné. Pokud by tehdy někdo řekl, že tato země může mít několik let po sobě schodek rozpočtu pohybující se v rozmezí 400 až 500 miliard korun, považovali by ho nejspíše za blázna. Ostatně, sám premiér Andrej Babiš se rád chvástal tím, že udržuje vyrovnanou státní kasu a schválené deficity dosahovaly maximálně nízkých desítek miliard korun. Obvyklé potom bylo, když Babiš ke konci roku vystoupil a oznámil, že se i tak podařilo ušetřit a rozpočet skončil na kladné nule.
Obzvlášť ve srovnání s těmito časy vypadá teď státní rozpočet naprosto zoufale. Pravdou je, že se nejen Českou republikou prohnala bezprecedentní epidemie, na kterou bylo třeba zareagovat. Ekonomové však upozorňují, že to mohlo zaseknout sekyru maximálně do loňského a v menší míře do letošního rozpočtu. Jenže i na letošek je schválen deficit ve výši 500 miliard korun a na příští rok se počítá se sekyrou ve výši 390 miliard. Nezdá se, že by trajektorie zadlužování mířila dolů způsobem, který by byl zapotřebí.
Podle ministryně financí Aleny Schillerové ale v podstatě není kde šetřit. “Snížit deficit o desítky miliard skutečně není možné. A ten kdo to říká, tomu buď nerozumí, nebo říká naprostou nepravdu,” uvedla Schillerová v Českém rozhlasu. “Desítky miliard tam skutečně nevyškrtáte. To je nesmysl. Pokud tedy nechceme rezignovat na investice, které jsou rekordní v historii této země.“
Do těchto slov se ale pustila předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Podle ní by si ministryně financí měla zopakovat aritmetiku, protože očekávaný vyšší výběr daní poskytne značný prostor pro snižování deficitu. “Pokud nechám výdaje na úrovni se kterou jsem počítala než se mi zvýšily příjmy, pak bych logicky měla získat nižší deficit. To je aritmetika pro druhou třídu,” uvedla Zamrazilová tvrdě.
Vysokých schodků se obává také bývalý guvernér České národní banky, Miroslav Singer. Podle něj není problémem zadlužení vůči hrubému domácímu produktu, které aktuálně dosahuje přibližně 50 %. Problém je v tom, že tento dluh extrémně rychle roste, a to i v době, kdy už koronavirová krize v podstatě skončila. “Dostali jsme se do situace, kdy už ekonomika je z covidové krize venku, ale rozpočet je stále nepřijatelný, někde na úrovni 6–7 procent. V ekonomice, která už má v zásadě má normálně růst – to mne připadne velmi nebezpečné,” uvedl Singer.
Foto: Úřad vlády ČR, zdroj: irozhlas.cz
Babiš opět zbaběle prchl zadními vrátky aby nemusel odpovídat na otázky… třeba , proč mu najednou nejde Zeman na ruku.Myslím si, že si zde Babiš šumně naběhl ” hubou do zdi” a zřejmě mu Koudelka bude dlouho ležet v žaludku…….jjj, prostě Zeman nezapomíná, zejména, když s ním chce někdo ” vysouložit”…..
Ale banda tupomozkových občanů neboli retardovaných jej bude volit zase, protože ti chudáci si neumí představit, co bude, až tady dojde ke krachu. Oni nejsou schopni se svoji mozkovou kapacitou tuto trudnou budoucnost vůbec domyslet a chtějí jen své peníze. To bude procitnutí, především pro jejich potomky!
zajímavé, co říká autor tzv. “kurzového závazku” což nebylo nic jiného než taková malá měnová reforma, která každého občana okradla o statisíce.
Jó Singer, to byl bankéř, ten nezadlužoval stát, ale jeho obyvatele.
schodek roste hlavně proto že volby jsou horší než celý rýmovirus.
Za Kalouska byla ekonomická krize a přesto ratingy země rostly.
Za Babiše ekonomika roste a ratingy směřují pomalu a jistě k poklesu
To je jasný důkaz neschopné vlády…
Jak to,že tento darebák ještě nesedí?V době nejvyšší ceny nakupoval EURO,sám tím poškodil naši ekonomiku o téměř bilion korun a nyní
má v sobě ještě tolik drzosti,že kritizuje to,čemu sám napomohl.