Jak se ukazuje, maximální urychlení procesů není vždy tím nejlepším řešením. Vláda a finanční úřady se v koronavirové krizi snažily co nejrychleji pomoci živnostníkům, a to tak, že jim na základě čestného prohlášení obratem do několika dnů zaslaly příspěvek. Nejprve to bylo 25 000 Kč (takzvaná pětadvacítka) a následně ještě dalších 20 000 Kč. V podstatě každý živnostník, který o dotaci zažádal a provozoval živnost jako hlavní činnost, peníze bez dalšího ověřování získal.
Nežádal, a přesto čerpal
Už v průběhu období, kdy se podpora dala čerpat, měla Finanční správa pochybnosti o tom, zda někteří žadatelé mají na Pětadvacítku skutečně nárok. Už tehdy po několika z nich začala peníze vymáhat zpět a podala dokonce několik trestních oznámení.
Teď se však ukazuje, že celý program pro živnostníky se zřejmě stal terčem mnoha podvodníků. Jak píše server idnes.cz, Finanční správa narazila na případy, kdy lidé, kterým byla dotace určena, o ni ve skutečnosti vůbec nežádali. Jednoduše na jejich jméno požádal někdo jiný. Vzhledem k tomu, že úředníci byli žádostmi zcela zavaleni, nedokázali provádět patřičnou kontrolu a peníze rovnou posílali na základě vyplněných formulářů.
Například jistý Jaroslav z Prahy dostal počátkem srpna od finančního úřadu vyrozumění, že jeho žádost o podporu byla zamítnuta, protože nedodal potřebné podklady. Jaroslav tím byl velmi překvapen, protože o podporu nežádal. Živnost má pozastavenou a ke všemu je ještě zaměstnaný, takže by se na něj dotace stejně nevztahovala. Jaroslav se pustil do pátrání a nakonec zjistil, že jeho – na internetu veřejně dohledatelné údaje – někdo zneužil a požádal si na něj o podporu. Číslo účtu, kam měla být vyplacena, ale uvedl pochopitelně vlastní.
Problém organizovaných skupin
“Finanční správa eviduje snahu různých osob a lze říci i organizovaných skupin, které se snaží využít tíživého stavu podnikatelů… Zatím podala 49 trestních oznámení s celkovou škodou k 7. srpnu přesahující 32 milionů korun,“ uvedl pro idnes.cz mluvčí Finanční správy Lukáš Heřtus.
Když Jaroslav podával na svém finančním úřadě výpověď, dozvěděl se, že jeho případ zdaleka není ojedinělý, ba právě naopak – zapadá do mustru, kterým ze státu podporu lákali podvodníci. Systém čerpání dotací podle všeho neměl dostatečně nastaveny kontrolní mechanismy.
O podporu přitom nežádala celá řada živnostníků, a to z různých důvodů. Někteří ji nepotřebovali, a tak na ni podle čestného prohlášení ani neměli nárok. Jiní zase od státu z principu nic nechtěli, třeba proto, aby pak nemuseli něco složitě dokladovat, kdyby přišla kontrola.
Bohužel se zdá, že mnoho z takových živnostníků formálně podporu přesto vyčerpalo, protože si o ni na jejich jméno požádali podvodníci. Dotyční o tom přitom vůbec netuší, protože pokud výplata dávky proběhne, úřad už o ní neposílá žádné vyrozumění.
O podporu ke konci červenci zažádalo 917 234 živnostníků a Finanční správa jim vyplatila celkem 22 miliard korun. Živnostníci museli v žádosti čestně prohlásit, že na ně měla vliv koronavirová opatření a museli kvůli nim omezit činnost. Tuto skutečnost však správa vzhledem k množství žádostí bude prověřovat jen při důvodných pochybnostech.
Foto: Freepik