Možná jste se domnívali, že doby, kdy by vám bankéř zpronevěřil majetek, už jsou dávno pryč. V devadesátých letech se něco takového odehrávalo běžně a lidé každý den přicházeli o velké sumy, ovšem finanční segment se přeci jen zprofesionalizoval, pochybné společnosti a jedinci z trhu vymizeli nebo se dostali zcela na okraj, a dnes si s penězi v bance připadáme velmi bezpeční. I proto je tak šokující případ, respektive případy, které se v poslední době odehrály v jedné z velkých českých bank, a to Raiffeisenbank.
Klientům koukal do účtů
Její olomoucká pobočka měla několik let skutečně vypečeného ředitele. Ten měl své klienty obrat o celkem 50 milionů korun, které už nebude schopen nikdy vrátit zpět. Od lidí vybíral peníze s tím, že jim je dokáže velmi výhodně zhodnotit, jak informoval server idnes.cz. A klienti na to slyšeli, protože se zhusta domnívali, že jde o akci, která probíhá pod záštitou samotné banky. Ostatně, dotyčný je oslovoval při návštěvách pobočky, a to z pozice zástupce Raiffeisenbank.
Ředitel pobočky přitom zneužíval svého postavení, které u banky měl. To mu mimo jiné umožňovalo bez problémů lustrovat účty jednotlivých klientů a zjišťovat tak, kolik na nich mají peněz a zda by náhodou nebyli vhodnými adepty pro jeho “spekulace”. Tento postup mu skutečně vycházel, protože se mu dařilo oslovovat movité klienty.
Jeden z nich bankéři například svěřil 12,5 milionu korun, které dotyčný sliboval rychle zhodnotit pomocí krátkodobých investic do úvěrových produktů Raiffeisenbank. To samé pak vykládal dalšímu klientovi, který mu na tyto operace svěřil celých osm milionů korun. V těchto případech šlo o úspory, ovšem bankéř dokázal zajít ještě dále. Řadu klientů přesvědčil, že by si měli vzít úvěr a takto získané peníze přes něj obratem investovat.
Asi už tušíte, jak to celé dopadlo. Bankéř takto fungoval několik let, kdy získané prostředky nosil do sázkových kanceláří, kde je postupně prohrál. U jedné z nich měl protočit téměř čtyřicet milionů korun. Zjevně neměl kdovíjak šťastnou ruku, protože od klientů musel získávat víc a víc. Nakonec se dostal do situace, kdy každý měsíc musel klientům vyplácet stovky tisíc korun, ale už nebylo z čeho, a tak přiznal barvu.
Banka se k tomu nepostavila dobře
Dalo by se říct, že jde o pochybení jednotlivce, kterému lidé jednoduše naletěli, aniž by si věci více ověřovali. Případ je ale možné nahlížet i z druhé stránky. Jakou zodpovědnost v tomto případě nese Raiffeisenbank? Ta se k celé věci postavila dosti podivně, když řekla, že jí se to netýká, protože bankéř v tomto případě figuroval jako soukromá osoba a nikoliv zaměstnanec banky. Ovšem k účtům klientů se dostával právě díky svému postavení a navíc v několika případech sliboval investice do produktů banky. Ta by si zkrátka měla ohlídat, koho zaměstnává, obzvlášť na takto důležitých postech.
Čtěte také: Velká česká banka má pořádný problém. Češi od ní ve velkém utíkají, tohle se prostě nedělá
Nejde přitom o první podobný problém, který se v poslední době v souvislosti s Raiffeisenbank řeší. Před pár lety nehorázně selhal jeden z nejvýše postavených manažerů této banky, který měl připravit jistou farmářku o 80 milionů korun.
Foto: Shutterstock