Topná sezóna jede aktuálně v plném proudu a mnozí se na drahých energiích snaží ušetřit. Jednou z nejspolehlivějších metod je například ztlumení elektrického či plynového vytápění a jeho nahrazení kotlem na uhlí nebo dřevo.
Závažné kroky
Tato paliva to ale mají tak nějak spočítané. O uhlí vlastně již nikdo nepochybuje, že skončí, ovšem dřevo bylo donedávna vnímáno jako neškodné. Bohužel i to se mění a spolu s tím také pohled na udržitelnost krbů a kamen na dřevo.
Velká Británie byla prvním vyspělým státem, který zakázal instalaci nových kotlů a krbových kamen na dřevo. V zákoně existuje stále určitá výjimka, která je však poměrně složitá a krkolomná. Tyto typy vytápění lze nadále instalovat, ale pouze jako záložní. Kdo to bude kontrolovat a kdo si nainstaluje třeba krb jen proto, aby ho mohl používat v případě, že mu vypadne proud, to je velkou otázkou.
Nicméně se ukazuje, že postup úřadů bude tvrdý. První lidé, kteří topili dřevem přes zákaz, dostali pokutu. Muž v hrabství West Yorkshire musel zaplatit v přepočtu 5000 Kč za to, že se z jeho komínu valily zplodiny, jež byly identifikovány jako produkt spalování dřeva, jak uvedl server BBC.
Bude to stále horší
První kroky udělali už také v Německu, kde byl vydán zákaz před používáním určitých krbů. Ty lze sice stále nějakým způsobem upravit, aby je bylo možné nadále využívat, avšak je jen otázkou času, kdy to bude ještě zpřísněno.
Něco podobného lze přitom očekávat také v České republice, kde od 1. září 2024 platí bezprecedentní zákaz zdrojů tepla, které byly kdysi běžně prodávány, ovšem z dnešního pohledu už nevyhovují tak, že je lidé nesmí ani zapínat.
Čtěte také: Stovky tisíc Čechů stále používají zakázaný spotřebič. Brzy vám doma zazvoní kontrola a bude zle
Ostatně Evropská unie jde tvrdě po jakýchkoliv emisích a po motorových vozidlech se teď zaměřila i na budovy. Ty budou muset být od určitého termínu emisně neutrální, případně energeticky velmi efektivní. A do toho krby či kamna na dřevo moc nezapadají.
Foto: Shutterstock, zdroje: The Herald