Není tomu tak dávno, co se zcela vážně uvažovalo o tom, že by se věk pro odchod do důchodu ještě snížil, a to z dnešních 65 let. Nejčastěji se hovořilo o hranici 63 let. Tehdy zaznívaly argumenty o tom, že lidé v České republice pracují dlouho a měli by mít nárok na zasloužený odpočinek tehdy, když si ho ještě mohou užít.
Už se to všechno vypočítalo
Ostatně, v některých západních zemích se do penze stále chodí krátce po šedesátce. Ovšem i tam se to již postupně mění. A snížení důchodového věku neprošlo nakonec ani v Česku, jakkoliv se tehdy argumenty jevily velmi racionálně.
Dnes už na to ale panuje zcela opačný pohled, který není pro budoucí důchodce příliš příznivý. Jejich odchod do penze se totiž s chystanou důchodovou reformou oddálí. Nepůjde o jeden skok, ale prodlužování se bude odehrávat postupně.
Celý budoucí systém je schválně tak trochu zamlžený, aby z něj na první pohled nebylo jasné, kdo kdy půjde do důchodu a že to skutečně bude kolem toho 70. roku věku. Je to totiž nastaveno tak, že každý by měl statisticky strávit v důchodu 21,5 let, což je jakási prognóza, která bude vycházet z průměrného věku dožití v dané době.
Kolem 50. roku věku byste se měli dozvědět, kdy bude s důchodem řada na vás. A pakliže v té době bude průměrný věk dožití 91 let, potom půjdete do penze v 70 letech. Jakmile tento věk stoupne na 101 let, půjde v 80 letech. A tak dále. Vlastně je to docela dobře promyšlený systém, který reaguje na okolnosti.
Zaznívá kritika
Ze strany některých odborníků však zaznívá značná kritika. “Zvyšování důchodového věku podle návrhu MPSV je nerovnoměrné a různé rozdíly mezi jednotlivými generacemi neodpovídají prakticky stejným mezigeneračním rozdílům nárůstu naděje dožití ve věku 65 let,” uvádí například Česká demografická společnost.
Ta vychází z toho, že v sedmdesáti půjdou do důchodu ti, kterým je dnes 25 let. Třicátníci potom půjdou do penze v 69 letech a dnešní padesátníci potom v 66 letech. Je tedy jasně patrné, že nějakou dobu to bude pozvolné, ale pak se to přeci jenom rozjede.
Čtěte také: Důchodci v Česku musí od 1. července 2024 platit poplatek za pobírání důchodu. Strhnou vám ho každý měsíc
Každopádně to ale do celé věci vnáší tak trochu nejistotu a menší průhlednost. Zatímco dnes ví každý, kdy přijde jeho čas a bude se moci spolehnout výhradně na stát, do budoucna už to tak jasné být nemusí.
Foto: Shutterstock
Vy svině hnusný který máte takový debilni nápady,že půjdem do důchodu v 70letech !!!!!!!!😡😡😡😡😡.Je mi 58let a celý život fyzicky pracují.Uz teď se ozývají “stařecké” nemoci a to jsem relativně zdravá.Mám podle té naší “z..rvené vlády dělat ještě dalších 6-7 let!!!!Ať si ti co sedí ve vládě na řiti jdou to zkusit pracovat manuálně(je jich tam hodně přes 65-67let)!!!!Podle jejich scénáře máme asi všichni kdo by jsme měli jít do důchodu umřít v práci aby ušetřili za vyplácení důchodů,hovada(hlavně,že oni si berou královské platy i důchody 😡😡😡😡.Větší polovina je tam úplně k hovnu,jen berou těžké prachy a ještě je posílají do úplné prdele světa těm kteří ani nevi kde a jestli vůbec existuje nějaká Česká republika,svině jedny zasraný ale karma je zdarma a věřím,že i na ně dojde 👍👍👍👍
Většina lidí skončí v invalidním důchodu takže to nic neřeší mě je 32 let a mám vážné problémi ze zády kvůli náročné práci do 70 to věčina neni schopna dát jedna věc je zvišujcí se věk dožití ale ta druhá je že ti lidé už té práce nejsou schopni nebo jsou v invalidním důchodu před završením toho stařeckého
Stát stále přemejšlí jak lidi obrat, jak z nich vysát to poslední penny a pokud možno na důchod jim nedat vůbec nic, respektive je utahat tak, aby dřív zakalili, než aby kdy pobírali nějaký poctivě zasloužený důchod. V 70 letech to je jen otázkou jednoho roku, plus mínus a to tento pseudo stát dobře ví, že.