Když se dnes mluví o tom, že určitou generaci už důchod vůbec nečeká, případně že se ho nedočká, hovoří se o tom ještě s určitou mírou nadsázky, protože ve skutečnosti každý tak nějak počítá s tím, že se o něj stát na stáří postará. Že se to zkrátka nějak udělá, aby to klaplo. Částečně tomu tak zcela jistě bude, protože si lze těžko představit sociální společnost bez takového výdobytku, jakým jsou právě důchody.
Stále větší omezování
Jak to ale za pár desítek let bude vypadat? Zřejmě o poznání jinak než dnes a důchod pravděpodobně budou lidé kasírovat podstatně kratší dobu, než dnešních v průměru 21,5 let. Ministerstvo práce a sociálních věcí ve svých plánech na odchod do důchodu sice stále počítá s tím, že by lidé měli v penzi trávit přibližně tuto dobu, přičemž se tomu bude věk odchodu do penze přizpůsobovat.
Zároveň však budou platit nová pravidla, která nárok na důchod mnoha lidem výrazně ztíží. Velké obavy budí především zamýšlené navýšení povinného sociálního pojištění na celých 45 let. V současnosti je to o deset let méně a už to znamená, že tisíce lidí nemají každoročně nárok na důchod, i když dosáhnou požadovaného věku.
Problém je zkrátka v tom, že nemají odpracovanou dostatečně dlouhou dobu. A když se tato prodlouží na 45 let, dostane se do potíží ještě více lidí. Pro některé to jednoduše přestane vycházet a bude to pro ně znamenat, že důchod začnou pobírat až někdy v 80 letech, což je věk, kterého také mnozí nemusí vůbec dosáhnout.
Jak to bude fungovat
Modelový příklad je poměrně jasný. Stále více lidí dnes studuje vysokou školu, na čemž jistě není nic špatného. Málokdo už ji však dokončí ve standardních 25 letech. Naopak, studenti si toto příjemné období rádi protahují a výšku končí třeba až kolem třicítky. Doba strávená studiem se však do období sociálního pojištění již nezapočítává.
Tito lidé tak zahájí svou pracovní činnost až někdy po třicítce. Lze si představit, že v průběhu života mohou být někdy i nezaměstnaní. Dosáhnout pro ně 45 let důchodového pojištění v rozumném věku bude zkrátka nemožné. I kdyby pracovali neustále, mohli by do penze jít nejdříve v 75 letech, ale spíše ještě později.
Dá se tedy předpokládat, že důchody budou vypláceny stále, ale pouze těm, kdo splní veškeré podmínky. Ostatní se budou muset ohánět, aby sami sebe zabezpečili, protože od státu opravdu nic nedostanou.
Foto: Shutterstock
Ty vaše bláboly už nejsou ani vtipné. O prodloužení doby nikdo neuvažuje, naopak Jurečka zvažuje navrhnout zkrácení na 25 let. A zadruhé nárok na důchod vzniká už po 15 letech s tím rozdílem, že se vám odchod do důchodu posune o pět let. Nemluvě o tom, že do důchodu můžete odejít defacto kdykoliv, akorát se tomu neříká důchod, nýbrž sociální dávky + příspěvek na bydlení.
Vy co ste volili pětíkolku😡 doufam že ste spokojeni 😠.
ÁNO
Ano