Někdy se s trochou nadsázky hovoří o tom, že současné generace už žádný důchod pobírat nebudou, protože na něj stát jednoduše nebude mít peníze. Takováto plošná paušalizace ovšem v žádném případě neplatí. Průběžný důchodový systém bude v nějaké podobě fungovat nadále. Spíše se hraje o to, jakou výši důchody v dalších letech budou mít. A tady už je víceméně jasno, že v poměru vůči mzdám budou jednoduše nižší.
Lidé se dozvídají nepříjemnou zprávu
Málo se však ví, že už dnes mnozí na důchod nedosáhnou. Oproti zažitým představám totiž nejde o žádnou nárokovou dávku, nýbrž výsledek právě důchodového pojištění. A to má celou řadu pravidel, přičemž splnění důchodového věku, který je dnes stanoven na 65 let, v žádném případě nestačí.
“Stala se mi letos opravdu velká nepříjemnost. Dle věku už jsem měla nárok na důchod, a tak jsem si o něj požádala. Česká správa sociálního pojištění mi ale oznámila, že mi důchod nevyplatí, protože na něj nemám nárok. Prý jsem nesplnila podmínky,” říká paní Dana z Ostravy. “Nejprve jsem trvala na tom, že museli udělat chybu, ale pak mi to všechno vysvětlili.“
Z dokumentů, které měla ČSSZ k dispozici, totiž vyplynula, že důchodové pojištění si platila nebo za ní bylo hrazeno po dobu 31 let. To se zdá být jako dlouhá a dostatečná doba, nikoliv však v České republice. Zde je nutná účast 35 let.
Nechce se tomu věřit
Do této lhůty se přitom nepočítá pouze zaměstnání, případně samostatně výdělečná činnost, ale také vyloučené doby. Tam je možné zahrnout rodičovskou dovolenou nebo určitý čas v nezaměstnanosti. V druhém případě je to ale striktně omezeno na jeden rok, případně tři roky po padesátce.
“Takže to vypadá, že budu muset pracovat ještě další čtyři roky, aby mi nárok na důchod vzniknul. Už teď ale vím, že nebude nijak slavný,” říká smutně paní Dana. Naštěstí vykonává práci, kterou ještě nějaký čas zvládne dělat, pokud jí bude sloužit zdraví. Reálně tak už dnes bude dělat do sedmdesáti let, což je přitom věc, o které se mluví v souvislosti s budoucností. Pro mnohé už je to ale už teď skutečností. Loni to bylo asi 10 tisíc lidí, kdo na důchod nedosáhl. Letos to bude podobně.
Čtěte také: Důchodcům v Česku chtějí napálit obrovskou daň. Budou muset prodávat byty a baráky
Podle některých odborníků je toto ale velká slabina českého důchodového systému. Doba 35 let, které je třeba fakticky odpracovat, je velmi dlouhá. Její naplnění přitom může být stále problematičtější, jelikož dnešní mladí začínají reálně pracovat třeba až někdy po třicítce. Navíc už se jim do vyloučené doby nepočítá období strávené na vysoké škole, což dříve platilo.
Foto: Shutterstock, zdroje: ČSSZ, MPSV, České důchody
Lidé jsou zvyklí, že důchod dostane každý člověk, který dosáhne určitého věku a ale tak to nefunguje nikde ! Člověk si musí na penzi spořit a mít odpracovaných určitý počet let ! To jsou penzijním účtu uloženy peníze ! Já už chvíli jsem v penzi a užívám si ! Kusyn Vladimír.