Ačkoliv Český statistický úřad dnes informoval o tom, že celková míra inflace opět poklesla, což už je možné považovat za jednoznačný trend, jakkoliv se nacházíme na stále velmi vysokých úrovních, úleva to zdaleka není pro všechny. Ba právě naopak, pro některé skupiny obyvatelstva se zdražuje více než pro jiné.
Velká cenová rána
“Zatímco celková inflace poklesla na 8,5 %, ta pro domácností důchodců se nachází nad hranicí 11 %,” uvedl na svém Twitteru ekonom Jakub Seidler. Hlavní příčinou podle něj přitom jsou vyšší ceny, které musí důchodci platit za bydlení. V jejich případě jde o 22% nárůst oproti loňskému roku, zatímco v případě běžné domácnosti to je pouhých 12,7 %. Důvodem je hlavně skutečnost, že ve spotřebitelském koši důchodců má bydlení podstatně vyšší váhu. Je to dáno tím, že velkou část svých příjmů dávají právě za něj.
Bohužel už to teď s inflací, tedy zdražováním, nevypadá zase tak optimisticky jako před pár měsíci, kdy se zdálo, že se v příštím roce skutečně dostaneme na Českou národní bankou cílovaná dvě procenta. Zdá se totiž, že pokles inflace povážlivě brzdí a do konce roku už bychom se podle ekonoma Lukáše Kovandy měli pohybovat právě kolem současných osmi procent. Nějaký výraznější pokles už tedy až do Vánoc neuvidíme.
Změny v důchodech nepomohou
Rozhodující potom bude počátek příštího roku, kdy má dojít k přecenění zboží a také započtení daňových změn, a to zejména v případě daně z přidané hodnoty. Ze současné pozice je velmi složité to predikovat, a ačkoliv většina ekonomů očekává, že inflace výrazněji poklesne, zdaleka to nemusí být ke kýženým dvěma procentům. A nakonec se může ukázat, že tu budeme mít efekt zdražování dlouhodobě, jak se mnozí obávají.
Právě pro důchodce by to mohlo být mimořádně nepříjemné. Nově byly totiž zrušeny mimořádné valorizace, které jim penze dorovnávaly právě o inflaci, z čehož tato skupina obyvatel velmi těžila, jelikož například zaměstnanci si o něčem podobném mohli nechat jen zdát. Teď by inflace v případě penzí měla být řešena jednorázovými doplatky a přepočtem vždy na začátku roku, což bude pro seniory finančně méně výhodné a mohlo by je to vystavit cenovému tlaku.
Foto: Shutterstock
Přesně jsme na hraní. A nejen mi, ale i pracovníci v kuchyních pod domovy důchodců nejen, jelikož mají nebezpečnou práci jako ve zdravotních zařízení. Je to velmi náročná práce.
Tito lidé berou méně nežli invalidní důchodci na hranici 20000kč
Evidentně netušíte, kolik berou invalidní důchodci…
Průměrný důchod je u nás zhruba stejný jako v Německu, narozdíl od platů. Ve svém okolí znám jedinou opravdu chudou důchodkyni – od r. 1991 provozovala večerku, odváděla nula celá prt a dneska se ani nediví. Moje máma byla celý život obyčejná sekretářka, přesto má důchod velmi slušný. Splatili s tátou byt, takže bydlí ve vlastním, vychovali dvě děti a dneska si nestěžují. Naopak! Dokonce máma tvrdí, že už by jim měli přestat pořád přidávat a raději by měli víc podpořit rodiny s malými dětmi. Jenže o tom to je: celý život nejen pracovali, ale taky se starali, aby jednou něco měli. Nejsou bohatí, ale díky tomu, že splatili byt, mají dneska dost.