Výrobci potravin v poslední době poměrně významným způsobem šlapou do nejrůznějších změn ve svém sortimentu. Kdo si myslel, že současné produkty budou k mání navždy, ten prožívá nepříjemné vystřízlivění, jelikož se ukazuje pravý opak. Ve velkém se ukazuje, jak neprozíravým krokem bylo z hlediska českého státu vložit rodinné stříbro v podobě tradičních výrobců potravin do rukou mezinárodních řetězců.
Už prý stačilo
Ty sice při akvizicích slibovaly všechno možné a nějakou dobu se i zdálo, že jim na ryze českých produktech záleží. Teď se ale vše vyjevilo v pravém světle, které není zrovna pozitivní. V rámci racionalizace výrobních procesů totiž producenti potravin hodně škrtají.
Dotýká se to bohužel právě těch potravin, které se prodávají prakticky pouze v České republice, tudíž jsou určeny pouze pro tuzemský trh, a nepodařilo se je prosadit nikde jinde. Možná se budete divit, ale takových věcí je stále poměrně dost, přičemž jde hlavně o nejrůznější specifické cukrovinky.
Výrobce Nestlé teď oznámil, že definitivně ukončil výrobu Rumových pralinek, což byla velká pochoutka, která se vyráběla přes 60 let. Přežila tedy všechno možné, až na škrt nějakého manažera v cizině, kterému už se nezdál jejich potenciál. O prodeje v Česku přitom zřejmě nešlo, jelikož šlo stále o oblíbený produkt. Jen nebylo možné výrobu přesunout někam do ciziny, jelikož by se odsud zásobovaly stejně jen tuzemské obchody.
Zrušení nebo přesun jinam
Když už se totiž výrobek nezruší rovnou, snaží se ho mezinárodní výrobci potravin nějak zlevnit. Obvykle to skončí tak, že se vyrábí v zahraniční fabrice. Takto skončily například lentilky, které už s originálem nemají nic společného, nebo třeba piškoty, po kterých teď už neštěkne ani pes, jelikož se s těmi původními nedají srovnávat.
V případě Rumových pralinek si ale stěžují především starší ročníky. “Mám to spojené s dětství, vždycky nám je kupovala babičky. Od té doby jsem si je zamilovala a pak si je kupovala sama, stejně jako dětem a vnoučatům,” říká paní Hana, která v obchodě nemohla uvěřit svým uším, když jí oznámili, že už si tuto dobrotu nikdy nekoupí. “Nemohla jsem si udělat ani zásoby, zrušili to doslova ze dne na den.”
Foto: Shutterstock
Kulhánku kde berete ty nesmysly já neznám nikoho kdo by byl závislák na pralinkach. Ale nezklamala ta vaše závislost ohledně důchodců. O čem taky psát . 📝🚽
Zkušený jak na co. Zase článek jak …. Pralinky a důchodci . Kdyby v tom vašem článku nebyla zmínka o duchodcich tak snad nežijete. Jste krásně trapnej. Kdyby blbost nadnášela tak lítate a lítate.Nazdar inteligente 🔨
Kdyby blbost nadnášela,že?
pane autore, já jsem důchodce ale teď se budu mračit na celý svět kvůli rumovým pralinkám ,kdyby jste o nich nepsal tak by nevěděl že tak důležitá potravina pro důchodce končí, měl by jste zajít do specialisty ať vám poradí co psát,slibuji vám že od vás nepřečtu ani dobrý den
To co přesunuli do ciziny už za nic nestojí. Čokolády, oplatky, piškoty bonbóny, všechno přeslazené nechutné. Vymlouvají se na chutě a požadavky zákazníků. Maximalizace zisků to je jejich prvotni zájem. Stále menší a menší balení jen cena jde nahoru. Likvidace našich provozů je důsledkem té zpackané privatizace. Měli jsme čtyři čokoládovny Diana, Orion, Zora a na Slovensku Figaro. Chutné a kvalitní, nyní kofila je přeslazená a nechutná. Ani původní obal nezachovali, místo černého , tam je modrý Fantomas. To s tou politickou korektností opravdu přehání. Kvalita se zhoršila u všech firem se zahraniční účastí. Vitana, Hame, Znojemské okurky, Krušovice, atd. Jediné potravinářské firmy zachranil Babišův Agrofert. Alespoň, že nám zůstala alespoň částečná potravinová soběstačnost. V době každé krize jako byl covid se teprve ukazuje její důležitost.
Po pralinkách truchlit nebudu. Ty, co se vyráběly v současnosti, byl humus. Místo rumové tresti sladká voda a všudypřítomný palmový tuk, který je teď součástí mnoha potravin…samý blebanec blebancovatej..
To jenom důchodci chtějí chutné a kvalitní potraviny? Asi to bude tím, že ještě pamatují co je kvalita. Mladým už tu jejich pravdu nějak nakukají. Sláva Evropské unii, sláva Buselu pane Kulhánku.