Lidé v důchodovém věku aktuálně musí přemýšlet nad tím, jak si zařídí své finanční záležitosti, protože na rychlý růst penzí v blízké budoucnosti opravdu spoléhat nemohou, ba právě naopak. Leccos naznačila už chystaná lednová valorizace, která je podle některých vyloženě nízká, a to až nečekaným způsobem. Pouhých 360 korun za měsíc, co dostanou penzisté přidáno, věru není hodně a na velké vylepšování životní úrovně to nebude. Spíše se hraje o to, aby se jim standard nepropadl přílišným způsobem.
Čekají na ně nástrahy
Moderní doba navíc sice přináší spoustu výhod, a to i pro důchodce, bohužel se však ale stále častěji ukazuje, že v jejím důsledku tato skupina čelí velmi nepříjemným výzvám. Už na tisíce se přitom počítají senioři, kteří v důsledku toho, že se na ně zaměřily nekalé živly a vlastním malým pochybením přišli o prakticky veškerý finanční majetek nebo alespoň jeho významnou část.
Zatímco dříve dokázali nejrůznější podvody odhalit právě i senioři, sofistikovanost těchto pokusů v posledních letech citelně stoupla, a tak s tím často mají problém i odborníci. Natožpak důchodci, kteří jsou často rádi, když se úspěšně přihlásí do svého internetového nebo mobilního bankovnictví.
Jak potom mají rozpoznat, že se nenacházejí zrovna na webu své banky, ale že jim někdo podstrčil jinou stránku, která vypadá stejně? To je těžko řešitelné, ale pokud na této stránce dotyční vyplní své přihlašovací údaje, chybí už jen krůček k tomu, aby jim někdo zcela vybílil jejich účet. Stačí je nějak postrčit k tomu, aby takovou transakci schválili například SMS kódem. To už nebývá složité, protože je může kontaktovat jakoby někdo s banky, aby provedli tu a tu operaci.
Peníze jsou v nenávratnu
Tyto nekalé živly to zkouší opravdu na každém rohu a kombinují to třeba s čerpáním důchodů nebo příspěvků na bydlení. Důchodcům tak může přijít zpráva, že mají udělat to a to, aby dostali svou penzi nebo příspěvek. A oni to často udělají, protože si neuvědomí, že se na ně mohl někdo tímto způsobem zaměřit. Jsou také zvyklí dělat to, co se po nich chce. A také je potřeba si uvědomit, že jde o zranitelnou skupinu proto, že nemají v tomto oboru takové znalosti a často už nejsou tak dokonale orientovaní.
Bohužel ale, když se stanou obětí něčeho takového, pomoc už je prakticky nemožná. Struktury těchto schémat jsou propracované a peníze mizí vmžiku někde v zahraničí na nedobytných účtech. Důchodcům potom zbývají často jen oči pro pláč, protože své peníze již nikdy neuvidí.
Foto: Shutterstock
Děláte ze seniorů tupce a blbečky.To si nedovolujte.Ne všichni jsou takoví,jak zde píšete.Takže už toho nechte a neházejte nás do jednoho pytle.Máme děti,které se postarali,aby se tohle nestávalo. A už toho je dost.Kdo to neumí s novou technikou,tak to nedělá.