Vánoční svátky jsou definitivně za námi, avšak pro některé lidi budou mít velmi nepříjemnou dohru. Co se totiž dříve neřešilo, na to si letos stát ve velkém posvítili a je velkou otázkou, jak tomu vlastně bude příští rok. Ukazuje se, že pokud si v této zemi chce někdo přivydělat tak trochu v šedé zóně, musí počítat s tím, že se po něm poměrně tvrdě půjde.
Je to velmi slušný kšeft
Přesně o tom se totiž přesvědčili všichni ti, kdo doma pekli cukroví takzvaně na “kšeft”. Poptávka po vánočním pečivu je v České republice obrovská, přičemž přibývá těch, kdo si s ním nechtějí dělat práci, ale raději si ho někde koupí. Obchody jsou cukroví pochopitelně plné, ale lidé brzy zjistili, že toto průmyslově vyráběné zboží kdovíjak dobré není. Ostatně, to od Agrofertu schytalo poměrně velkou kritiku.
Důležitou roli proto plní všichni ti, koho pečení baví, mají na to čas a chtějí si tím trochu přivydělat. Takových lidí jsou v České republice odhadem tisíce, přičemž se všichni aktivují právě v prosinci a začnou ve velkém péct cukroví pro své zákazníky. Nezřídka jde přitom o důchodce, kteří jsou rádi, že mohou být nějakým způsobem užiteční a ještě si tak přilepší k důchodu.
Nejsou výjimkou rodinné kooperace, kdy třeba vnoučata zajistí marketing na sociálních sítích a babičky pečou své vynikající osvědčené druhy cukroví. Lidé za takové zboží rádi platí klidně i 1500 Kč korun za kilogram. Pokud se do toho přitom někdo opře ve velkém, může napéct klidně desítky kilogramů, kdy jdou potom tržby do desítek tisíc korun.
“Letos jsme prodali 40 kilogramů cukroví. Po prvních objednávkách jsme museli dokonce zdražit na 1700 Kč za kilo. A klidně bychom toho prodali dvakrát třikrát tolik, kdyby byl čas a síla,” říká sedmdesátiletá paní Evelína.
Vše už se řeší
Všichni jsou přitom obvykle spokojeni. Jen je problém, že to funguje tak nějak bez účasti státu, ať už daňové nebo kontrolní a regulatorní. A vzhledem k tomu, že se toto podnikání hodně rozšířilo a letos jelo opravdu ve velkém, zaměřily se na to i úřady.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce informovala, že bude prodejce cukroví kontrolovat, a to z hlediska toho, zda splňují všechny potřebné podmínky. Oni je ale pochopitelně nesplňují, jelikož pečou ve své domácí kuchyni, jako by to dělali pro sebe.
To se ovšem úřadům nelíbí a zahájili už i utajené kontroly, kdy si na oko cukroví objednají a potom vše zkoumají. Mohou si vyžádat i přístup do provozovny, tedy k vám domů. Nehledě na to, že za porušení norem hrozí skutečně tučné pokuty ve výši desítek tisíc korun.
Čtěte také: Velké změny v bankách. Češi okamžitě přijdou o peníze, jednejte rychle
Další faktor, který je třeba vzít v potaz, jsou daně. Od letošního roku platí povinnost internetových platforem informovat finanční úřady o tom, kdo na nich co prodával. Pakliže jste tak cukroví prodávali na nějakých online tržištích, je docela možné, že o tom finančák bude vědět a bude také očekávat, že mu odvedete adekvátní sumu.
Foto: Shutterstock
Stát neumí nic jiného než buzerovat a okrádat. To nebylo ani před 89.
To že něco nabízím , neznamená že jsem to prodal a za kolik …vše by museli dokázat …..jedině na to co se týče provozovny ,jestli splňuje podmínky …..
Stát bude ” buzerovat ” a pokutovat důchodkyně, které mají zálibu v pečení, něco si přivydělají a vypomohou tak pracujícím ženám. Samozřejmě se touto činností zabývají hlavně před vánocemi. Kupované cukroví v obchodech se s doma pečeným nedá vůbec srovnat. Je nechutné. A to, že je domácí cukroví rok od roku dražší, za to nemohou pekařky, ale drahota, kterou nezpůsobily. Drahé máslo, cukr, mouka, ořechy a energie. A že pečou ve své kuchyni. Mají tam čisto oproti nějakým restauracím, které jsme viděli v pořadu ” Ano šéfe ” – špína a plesnivé potraviny!
Stát bude pokutovat , ale sám vydává peníze daňových poplatníků např. 50 milionů na Michelinskou hvězdu, pro restaurace zbohatlíků kam , obyčejný člověk pro drahotu nikdy nezavítá. Proč to má platit stát ? Ať si to zaplatí majitelé restaurací, kterých se to týká. Vláda se zaměřuje jen na ty nejchudší, jak je ještě více odrbat. Do svých řad se nepodívá, jaké mají amorální platy a kam zbytečně posílají ” naše ” peníze na úkor nás, českých občanů. Věřím, že za dva roky , až bude jiná vláda, bude lépe.
Ano bude líp až tento fialový hnus skončí.
A jak ti chce ten blb na MF Stanjura zjistit.
I kdybych pekl každý den třeba za 10 tisíc,tak těm státním zlodějům,bych nedal ani jediný halíř.Hotovo a tečka.
Budou kontrolovat kdo peče cukroví. Ty ženy mají doma mnohem větší pořádek, než v mnohých provozech, kde se peče nebo vaří. A těch pár korun, které si tím vydělají, by chtěl stát danit? Je mi z toho fakt smutno. Už opravdu nevědí, koho by odrbali o peníze.
A zase ten elektrikář. Než, aby šetřil ve vlastních řadách, tak bude šetřit na důchodcích. Přitom si určitě rozdají třinácté platy a velké odměny. Co udělali důchodci tak hrozného, že se jim pětidemolice tak mstí. Možná, že dýchají. Jak může někdo uvažovat, že je bude volit. Kdy už dojde lidem trpělivost a vyfláká je k podání demise. Kdyby to bylo zítra bylo by pozdě. Myslím, že vláda v čele s ANO bude lepší než tato vláda, ve které se nenajde ani na jednom postě odborník, abych nemusel psát, kdo na jaké židli sedí, lid už to ví…..-)