Stát se odhodlal k těžko pochopitelnému kroku, který vnáší do již tak nepřehledného a nepředvídatelného důchodového systému jen další zmatek. Řeč je tentokrát o výchovném, které mnoha penzistům výrazně navýšilo jejich důchody a mělo se za to, že se stane pevnou součástí systému natrvalo.
Nikdo tomu nerozumí
Jenže tak tomu není. Už teď je v podstatě jasné, že se výchovné po pár letech opět zruší, byť je v takovém případě otázkou, proč se vůbec zavádělo. Ale nejen to. Ještě předtím přestane být valorizováno, tedy navyšováno o kombinaci růstu reálných mez a inflaci v ekonomice. Nebyl přitom poskytnut žádný validní argument pro to, aby se tak učinilo.
Momentálně je přiznané výchovné ve výši 500 Kč za každé vychované dítě součástí zásluhové části penzí. Jako takové se tedy každoročně valorizuje, ať už jde o valorizaci standardní nebo mimořádnou. Zkrátka jakoby výchovné bylo pevnou součástí důchodu, což dává dobrý smysl, když už bylo jednou někomu přiděleno.
Ovšem nově by to mělo být tak, že se výchovné pro účely jakékoliv valorizace z důchodu vyjme a po zvalorizování se opět přičte v původní výši. Nedojde tak k jeho navýšení spolu se zbylou částí důchodu.
Výchovné se rozplyne
Provedení, jak ho navrhuje novela, je opět dosti vachrlaté. Výchovné se nejprve přestane valorizovat u důchodů přiznaných v roce 2025. Ovšem od roku 2027 by mělo být z valorizace vyňato u všech penzí, a to i zpětně. Od tohoto roku by se mělo také výchovné pro rodiče jednoho či dvou dětí snižovat.
Stát v tomto ohledu jedná dosti podivně a je otázkou, zda se opět nedostane do problémů s právní retrospektivitou. Ministerstvo práce a sociálních věcí přitom slibovalo, že komu bylo výchovné již jednou přiznáno, tomu také zůstane, i když se později zruší. To sice dále platí, ale pokud přestane být valorizováno, tak se bude pomalu rozpouštět, až se vůči zbylé části důchodu stane zcela bezvýznamným.
Foto: Shutterstock