Existuje několik možných způsobů výplaty důchodu. Tou nejčastější je zaslání na bankovní účet, kdy to bývá obvykle naprosto bezproblémové. Jenže řada penzistů si nerozumí s internetovým bankovnictvím nebo třeba vůbec ani nemá účet v bance.
Pořád něco vymýšlejí
Pro takové je tu stále možnost, aby si zašli na některou z poboček České pošty, kde si mohou důchod vyzvednout. Tato služba ovšem brzy výrazně zdraží. Ovšem je tu ještě třetí forma získání důchodu, a tou je doručení důchodu ze strany pošťáků na adresu.
Jenže právě u této poslední varianty, která je stále velmi oblíbená a kterou využívá na 300 tisíc důchodců, vyvstal zásadní problém. Česká pošta tuto službu již odmítá dotovat, jelikož jí to ročně stojí přibližně 200 milionů korun.
Podle České pošty se musí ze strany České správy sociálního zabezpečení navýšit příspěvky, jinak dojde ke zrušení služby. To se lidem vůbec nezamlouvá. “Nevím, proč to nemůže běžet tak, jako doposud. Pořád něco vymýšlejí a s něčím špekulují. Celý život jsem makal, tak ať mi ten důchod přinesou,” říká pan Roman z Poděbrad.
O důchod prý nepřijdete
Problém je v tom, že spousta důchodců nemá kapacitu na to, aby si zašla na pobočku. Že jde do tuhého, dokládá i tvrzení Ministerstva sociálních věcí a práce, podle kterého se nikdo nemusí bát, že by o důchod přišel. Je však otázkou, co by se stalo, kdyby mu nebyl doručen a on si ho nevyzvedl. Je potom klidně možné, že by zůstal ležet na poště.
Situace kolem důchodů se obecně zásadně komplikuje. V systému docházejí peníze, a tak se vymýšlí, jak nejrůznějším způsobem ušetřit. Výsledkem jsou podobné peripetie, ale především to, že se penze v poslední době příliš nenavyšují.
Foto: Shutterstock