Začátek roku je vždy momentem, kdy se důchodci v České republice natvrdo dozví, o kolik peněz jim stát přilepšil. Do roku 2023 tu byla dekáda velmi štědrých přírůstků, které se pohybovaly klidně kolem tisícikoruny za měsíc navíc.
Musí se něco dělat
Tehdy však platilo, že se dohání určitý deficit, který na důchodech vznikl. Například v roce 2013 měli penzisté opravdu hodně málo a něco už se s tím muselo začít dělat. Stejně jako se do té doby na důchodcích šetřilo, začalo se jim najednou přidávat vysokým tempem.
Mnozí si na to nicméně zvykli a nabyli přesvědčení, že by to mělo být nějakým standardem. Když potom v loňském roce přišla další otočka, která byla předzvěstí důchodové reformy, jelikož celý systém narazil na své hranice, bylo to poměrně nepříjemné překvapení.
Kdo se ovšem domníval, že loňské navýšení o 360 Kč bylo jen jednorázovým excesem a že se od roku 2025 vrátíme ke starým dobrým číslům, byl by na omylu. “Šel jsem si pro důchod a zjistil jsem, že mi nepřidali skoro nic,” říká pan Bohuslav z Karlových Varů. “Musel jsem na poště ptát, jestli to dobře spočítali, ale prý že jo a že mám o 325 Kč vyšší důchod. Ale to mě vážně nevytrhne, to je jak nic.“
Musí se brzdit
Celá řada důchodců proto v lednu zažila velmi nepříjemné zklamání z toho, že je stát tímto způsobem omezil. Pravdou však je, že dnešní výše důchodů je vůči reálným mzdám nejvyšší v historii a už jen proto by se mělo s dalším navyšováním spíše brzdit.
Čtěte také: Důchodci v Česku jsou nahraní. Některým už důchod nepřijde, musí udělat důležitou věc
Ostatně, jak to tak vypadá, nejvíce to z hlediska výše důchodů schytají generace, které dnes pracují a odvádí sociální pojištění. Důchodová reforma totiž odstartuje relativní snižování nově vyměřených důchodů.
Foto: Shutterstock