Drahé energie začínají být v České republice znovu tématem. Až teď totiž mnohým chodí definitivní vyúčtování za předchozí období, které bylo z tohoto hlediska rekordně drahé. Již loni však existovaly propočty, které například odběr plynu v některých rodinných domech vyhodnocovaly na částky dalece přesahující 100 tisíc korun. Pokud potom někdo vytápěl elektřinou třeba v nezatepleném domě na horách, mohl se těšit na platby klidně i ve výši 200 tisíc korun ročně.
Problematický plynoměr
Následně přišla určitá úleva a postupné snižování cen jak elektřiny, tak plynu. To by každopádně mohlo být rychlejší, ale dodavatelé se pokoušejí podržet si vysoké marže co možná nejdéle. Navíc tlačí zákazníky do nevýhodných fixací už letos, přestože dobře vědí, že ceny energií ještě poklesnou. Dozvuky naprosto horentních loňských cen jsou ale cítit dodnes.
Například manželský pár Nových z Liberce se aktuálně potýká s velkou patálií. Jejich dodavatel plynu, společnost GasNet, po nich totiž požaduje neuvěřitelných 611 tisíc korun. Nejde přitom o jejich realizovaný odběr, nýbrž skutečnost, že dle dodavatele používali zmanipulovaný plynoměr, který nenaměřil skutečnou spotřebu. Na případ upozornily Televizní noviny.
František Nový skutečně přiznává, že se loňskou zimu snažil s plynem šetřit, co to šlo. Není divu, vždyť médii neustále běžely zprávy o tom, jak moc je drahý a že se lidé, zejména potom důchodci, zkrátka nedoplatí. “Začali jsme si přitápět i dřívím. Nastavili jsme si teplotu na 19 stupňů a zbytek vytápěli tady krbovými kamny a tím pádem jsme samozřejmě měli menší spotřebu plynu,” uvedl pan Nový, který si navíc nechal dokonce proaktivně navýšit zálohy.
Dohoda neprošla
A stejně dopadl naprosto děsivým způsobem. Dodavatel plynu tvrdí, že bylo s jeho měřidlem manipulováno a došlo ke stočení stavu naměřené spotřeby. Na základě toho potom došlo k výpočtu náhradní úhrady, kdy však společnost účtovala takovou spotřebu, jakoby topení jelo nepřetržitě celý rok naplno.
Nejprve tak GasNet požadoval uhradit částku ve výši 534 tisíc Kč dle tohoto výpočtu, aby následně nabídl smírné řešení a slevil na 104 tisíc korun. Ale i to odběratelé odmítl a požadují doložení, jakým výpočtem se k dané sumě došlo. K dohodě tedy nedošlo a nastoupila předžalobní výzva se zmíněnou částkou ve výši 611 tisíc.
Čtěte také: Plynové kotle skončí. Zbavte se ho radši sami, ještě na tom vyděláte balík a odrbete stát
Něco takového se přitom může stát úplně každému, obzvlášť pokud s měřidlem dotyční skutečně nemanipulovali a došlo například k chybnému vyhodnocení nebo tomu, že ho schválně stočil například někdo jiný. Jde přitom o skutečně obrovské sumy, které si málokdo může dovolit uhradit.
Foto: Shutterstock
U firmy Netgas to zřejmě bývá normální praxí. Není to jediný případ a jejich obětí, kterou chtějí podojit je i můj soused. Firma zřejmě chce z někoho takto pochybným způsobem vytáhnout prachy aby zalepila přirozené ztráty plynu z potrubí, unikajícím netěsnostmi. Kdysi i ČEZ takto vymáhal po lidech neuvěřitelné částky, kteří měli jen třeba porušenou plombu na venkovním elektroměru aniž by měli o tom tušení. ČEZ si taky takovým podlým způsobem kompenzoval přirozené ztráty na venkovním vedení na účet lidí, než s tím nakonec narazil.
Po mně chtějí za tři měsíce 110000, samozřejmě jsem dluh neuznala,podala různé odvolání a kontroly,bez úspěchu,teď mně dají k soudu,i tam se budu bránit,za tu cenu jsem měla raději krásnou dovolenou v teplých krajů,to jak kdyby jsem vytápěla hotel s bazénem,a ne 2+1, uvidíme jak to vše dopadne ale já tento dluh neuznán a nezaplatim, exekuce?nemají co mi vzít,nic nemám,a jsem na hmotné nouzi,takže ČEZ ať si trhne