Důchody představují velmi složitý systém, u kterého se většina lidí jednoduše spoléhá na to, že jim bude správně vyměřen a vše dopadne v jejich prospěch. Jenže tak tomu často nebývá, obzvlášť dnes, kdy je Česká správa sociálního zabezpečení doslova přetížená. Nezřídka dojde třeba k tomu, že je výměra důchodu nižší, než by měla být a dotyčný si toho vůbec nevšimne. V lepším případě si nechá poradit od důchodového poradce, který mu spočte správnou výši, načež lze podat reklamaci.
Neznalost vás může stát spoustu peněz
Složitost důchodového systému však přináší i řadu dalších nástrah. Věděli jste například, že do důchodu se vám započtou pouze celé roky důchodového pojištění? Pakliže jste tak pracovali třeba 40 let a 362 dní, jednoduše se vám započte pouze čtyřicet let a zbylé dny bez jakékoliv náhrady propadnou. To se potom může na výši důchodu projevit i ve stovkách korun měsíčně.
Pokud přitom člověk odejde do penze přesně v den dosažení důchodového věku, obvykle se o určité odpracované dny připraví. Může to být třeba jen deset, ale klidně i 364 dnů. Ovšem naplánování odchodu není zase tak jednoduché, protože to má návaznost na vašeho zaměstnavatele, který s tím musí nějakým způsobem počítat, hledat si náhradu apod. Těžko tak můžete skončit třeba uprostřed měsíce. Stejně tak mnozí chtějí dojet rok do konce a od prvního ledna odejít do penze, což se také nemusí vyplácet.
Velkým problémem je také nová změna u předčasných důchodů, které se pro dnešní třicátníky nebo čtyřicátníky stávají de facto nedostupnými. Je tam totiž podmínka 40 odpracovaných let. Toho přitom dnešní mladí lidé často nedosáhnou ani v době, kdy mají nárok na odchod do běžného důchodu, natožpak v případě předčasného. Od roku 2010 se totiž do doby v rámci důchodového pojištění nepočítá studium. Pokud tak někdo ukončí studium řádně ve 25 letech, těžko si může dělat zálusk na předčasný důchod. Je to nespravedlivé zejména ve srovnání s těmi, kdo do předčasné penze odcházeli dosud. Ti totiž měli velmi volné podmínky.
Není práce jako práce
Pravděpodobně také nevíte, že se významnou měrou krátí náhradní doby, které se do důchodu započítávají. Například v případě nezaměstnanosti se vám náhradní doba zpětně pokrátí na osmdesát procent.
Čtěte také: Růst důchodů bude v příštím roce mimořádný. Češi se mají vážně na co těšit
Český důchodový systém obsahuje zkrátka celou řadu nespravedlností, přičemž bychom mohli pokračovat. Velmi málo se zohledňuje například náročnost vykonávané práce. Pakliže někdo desítky let vysedává v kanceláři, je zkrátka méně opotřebovaný než někdo, kdo dělá na stavbě nebo v továrně. Přitom tito lidé mají úplně stejné podmínky.
Komentář Tomáše Mrkvičky
Foto: Shutterstock
Co je nespravedlivého na tom že člověk který nemá odpracováno nemůže do předčasného důchodu?Platí sociální pojištění když studuje?Neplatí.Tak se mu to do nepočítá.
Víte, že Němci mají nárok na důchod už po odpracování 5 let? Sice po tak málo odpracovaných letech ho budou mít taky o něco nižší a na něj musí čekat do řádného věku odchodu do důchodu 65-67 let, ale furt ho mají o dost větší než Češi, kteří na důchod musí dřít 35 let (po novému dokonce 40 let) aby vůbec na nějakou českou důchodovou almužnu dosáhli.
Se tady asi nekdo zblaznil s temi duchody….
Všechny vlády ODS a spol. byly asociální. Nám například zrušili retroaktivně důchodové kategorie. Poškozené zdraví nám ale nevratili. Tuto zvůli dokonce obhajoval pan Krása, nynější predseda tělesně postižených.
My jsme většinou odpracovali 46 let. Ženy po odpracovani 45 let mají důchody 16000 -17000 Kč a to se jim do toho počítá 1000 Kč výchovného. Doplácejí na nemravně nizke platy a to i ve státní zprávě. Hřešili na to, že plat ženy byl pouze doplňkem platu manžela.