Zdá se, že stát jde cestou nejmenšího odporu, pokud jde o dodržování pravidel při výrobě potravin a jejich vymáhání. Zatímco velcí výrobci a obchodní řetězce vesele prodávají nekvalitní výrobky, za které si účtují nehorázné ceny, a zjevně se jim to vyplatí, jelikož pokuty za případné prohřešky jsou z jejich hlediska marginální, pokud si chce výrobou potravin někdo třeba jen přivydělat, okamžitě je penalizován.
Bude z toho polízanice
Pravdou je, že v posledních letech se doslova roztrhl pytel s takzvaným domácím cukrovím, z něhož se stal pro mnohé zajímavý byznys. Cukroví je totiž i v obchodech nebo profesionálních cukrárnách tak drahé, že ho lidé raději nakupují od malých domácích výrobců, kteří zažehnou troubu ve své kuchyni třeba právě jen před Vánoci. Pochopitelně nemají žádné profesionální vybavení a nesplňují požadavky úřadů na výrobu potravin, které jsou mimořádně náročné.
Také proto ale mohou nabízet cukroví za relativně rozumné ceny, byť je to pochopitelně relativní. Zkrátka jsou to ceny, které jsou zajímavé pro ně jako pro výrobce, ale také pro zákazníky, kteří zde mají alternativu pro profesionálně vyrobené cukroví. Navíc, když se těchto lidí zeptáte, většinou vám řeknou, že toto podomácku připravované cukroví je jednoduše mnohem chutnější, i když se samozřejmě najdou i nějaké ty výjimky na jedné či druhé straně.
Jsou to přitom právě důchodkyně, které si takto velmi často přivydělávají. Mnohdy se spojí se svými digitálně gramotnými dětmi či vnuky, kteří jim pomohou s propagací na sociálních sítích. Potom se nestačí divit, jak se objednávky pouze hrnout. Nejsou výjimkou takové domácí hospodyně v důchodu, které se v pečení cukroví od konce listopadu do začátku Vánoc jednoduše nezastaví.
Zacílené kontroly
“Důchod není vysoký, a tak jsem před dvěma lety zkusila nabídnout to, co si myslím, že umím nejlépe. A to je pečení cukroví. Hned, co jsme dali inzerát, mi začaly chodit objednávky. Letos je mám asi za 70 tisíc korun,” líčí nadšeně paní Věra.
Radost jí nicméně zkazily informace o tom, že úřady jdou tvrdě proti těm, kdo si tímto způsobem přivydělávají. Státní zemědělská a potravinářská inspekce provádí kontroly, které obvykle nedopadnou dobře. Problém je v nedostatečném zázemí, nejasné době trvanlivosti i způsobu přepravy. “Kdybych se měla řídit všemi nařízeními, tak to nikdy dělat nemohu, teď se ale bojím, že na mě přijdou,” říká paní Věra.
Ačkoliv úřady veřejně tvrdí, že postupují spíše formou domluvy, nikde to není psáno. Naopak, pochybení se v těchto případech může trestat pokutami ve výši desítek tisíc korun. To může být přitom hned několik důchodů, o které tito lidé mohou takto přijít.
Čtěte také: Důchodci v České republice už se mají lépe než v Německu. Okamžitě šlápněte na brzdu, takhle to dál nejde
Stát se tedy opravdu vyznamenal. Mnozí už raději své inzeráty pod vlivem kampaně úřadů stáhly a nic nenabízí. “Těch pár tisíc, které na tom vydělám, mi nestojí za problémy,” říká paní Božena, která pekla cukroví na zakázku minulých deset let. Letos s tím ale skončila, což oznamuje svým dlouholetým zákazníkům. “Ti jsou naštvaní a já jim samozřejmě říkám, kdo za to může.”
Foto: Shutterstock
Někdo by mohl začít péct domácí chleba a domácí rohlíky, za ty bych klidně dal tři koruny, v krámu už ty rohlíky gumové stojí 3:40 🤨.
A když půjdu někam do pekařství, kde tvrdí že mají domácí rohlíky tak i klidně 10 Kč za jeden.
No to za chvíli budu mít jeden rohlík na měsíc.
Podle mě se to nemusí nabízet veřejně přes sociální sítě, lidé se takhle domluví i přes sousedy a stát se může jít klouzat .
Ale je opravdu zajímavé, že těm obchodníkům kteří by měli dostávat ty vysoké pokuty, těm se vyhýbají.
Zažil jsem na vlastní kůži, že najednou přiběhl manažer obchodu a všem nám vysvětlil že za čtyři dny přijde potravinářská inspekce a my jsme čtyři dny nedělali nic jiného než že jsme jenom uklízeli, protože kdyby přišli neohlášený, tak by byl obchod asi ihned uzavřen.
To by měli dělat i u důchodců, že by jim oznámili že za týden přijdou na kontrolu aby jsi stihli dát všechno do pořádku .
Fakt, Kocourkov³ 😡
Každý si může vydělat 20000tisic a nemusíte platit daň,tak si to rodina rozdělí