Hodně se mluví o tom, že důchodci nemají momentálně na růžích zrovna ustláno. Ve skutečnosti je ale opak pravdou. Stačí se podívat na výši průměrné penze, která se vyšplhala přes 21 tisíc korun, a navíc ještě na srovnání s průměrnou mzdou. A zjistím, že se takový důchodce v České republice má vůbec nejlépe v celé historii.
Důchodci si to pochvalují
Chystá důchodová reforma navíc znamená jistotu, že právě tato fáze byla tou nejlepší a že současní důchodci se měli nejlépe ze všech, a to včetně těch budoucích. Ti na tom totiž budou o poznání hůře, jelikož celý systém naráží na své možnosti.
Dnes si přitom důchodci mohou sáhnout na peníze i mimo důchodový systém, a to velmi jednoduše. Stát jim umožnil čerpat tisíce korun každý měsíc. Nejjednodušším způsobem je požádat si o příspěvek na bydlení. Zejména ve velkých městech, jako je Praha, Brno nebo Ostrava, na něj penzisté dosáhnou velmi jednoduše.
Také na ně se totiž vztahuje velmi jednoduché pravidlo. Stačí, aby za náklady na bydlení vydávali více než 30 % svých příjmů, a už si mohou o příspěvek úspěšně požádat. “Musím říct, že je to skvělé a je mi líto, že jsem o tom nevěděla dávno. Ke svému důchodu 20 tisíc měsíčně pobírám ještě 5 tisíc v rámci příspěvku na bydlení,” říká paní Marie z Plzně. “Hradí mi to slušnou část činže, takže jsem spokojená.“
Zdeformovaný trh s bydlením
Do nákladů na bydlení se přitom nepočítá pouze nájem, jak by se mohlo zdát, ale také energie a další poplatky související s bydlením. Úřad práce přitom v tomto případě vyhodnocuje celkovou situaci osob žijících v jedné domácnosti. Tudíž dva důchodci v jednom bytě mají menší šanci na příspěvek než pouze jeden.
Ovšem právě pro vdovy či vdovce je to skvělá možnost, jak si udržet dosavadní bydlení. Vedle vdovského důchodu mohou pobírat právě i příspěvek na bydlení. Tady se však nabízí otázka, zda to náhodou trh s bydlením nedeformuje a není to jeden z důvodů, proč třeba dost bytů vhodných pro rodiny.
Čtěte také: Brutální nájezd Čechů na příspěvky na bydlení. Co se to děje? Rozdávají se peníze ve velkém, berte
Může se stát, že důchodci žijí ve společné domácnosti v třípokojovém bytě, ale potom jeden z nich odejde. Namísto toho, aby došlo k přestěhování do menšího bytu, drží si samotný důchodce velkometrážní byt stále pro sebe, a to za státní podpory.
Foto: Shutterstock, zdroje: MPSV, Úřad práce