
V České republice jde do tuhého. Někteří lidé, zejména potom důchodci, mohou ve vteřině ztratit své celoživotní úspory. Stačí přitom, když si nedají pozor například při brouzdání na internetu. Někde něco špatně vyplní a mohou o všechny peníze přijít.
Děje se to často
Policie ČR podobné případy šetří prakticky každý den. Naposledy se velká nepříjemnost přihodila muži v důchodovém věku z Uherského Hradiště. Ten jednoho nepříliš krásného dne zvedl telefonát, kterým všechno začalo.
Osoba na druhém konci mu nastínila možnost zajímavé investice, respektive zhodnocení úspor. “Na to dnes důchodci hodně slyší, protože se obávají toho, že jim peníze takzvaně sežere inflace. Jenže i proto jsou náchylnější k těmto podvodům, kdy paradoxně skutečně přijdou o všechno,” popisuje finanční expert Aleš Petrůj.
To se stalo i v tomto případě. Důchodci skutečně byl zřízen fingovaný investiční účet, na který tento průběžně převáděl své prostředky. Na webu potom viděl, že se peníze velmi hezky zhodnocují.

Peníze se snadno ztratí
Když si potom jednou chtěl prostředky vybrat, byl podvodníkem vyzván k tomu, aby uhradil daň ze zisku, a to opět na účet organizované skupiny. Teprve po čase důchodci došlo, jak moc nalétnul a že své peníze již nikdy neuvidí.
Celkem v tom zahučel za více než 800 tisíc korun, což není vůbec malá částka, přičemž v tomto případě je možné, že šlo o celoživotní úspory. Tady se celá záležitost táhla několik měsíců a je velkou otázkou, kolik dalších lidí je takto namotaných a dosud o tom netuší.
Čtěte také: Česká spořitelna má velký průšvih. Váš účet mohli ovládat cizí lidé, klienti na banku nadávají
Jindy je to ale ještě snazší. “Někdy skutečně jen stačí kliknout na pochybný odkaz, který vás zavede na stránku, která se tváří jako přihlášení k vašemu internetovému bankovnictví. A vy tam své údaje vyplníte. V ten moment jste je předali podvodníkům, kteří vám účet vybílí,” popisuje další častý modus operandi finanční odborník.
Foto: Shutterstock