Dříve bývalo poměrně běžné, že lidé v důchodovém věku stále vykonávali své povolání, pokud to bylo pochopitelně z nejrůznějších důvodů možné. Existují totiž i takové práce, které lze dělat jen do určitého věku. Také proto třeba horníci odcházejí do penze dříve, což je zcela samozřejmé a neoddiskutovatelné. Ale proč by nemohl dále pracovat například právník nebo správce IT?
V práci setrvat nechtějí
V minulosti byla pracovní činnost v důchodu dána často i nutností. Lidé by jednoduše z nízkého důchodu nevyžili, případně by si neudrželi svůj životní standard, a tak pracovali třeba o pět let více. Reálně tak odešli do penze klidně i v sedmdesáti letech, o čemž se dnes diskutuje jako o důchodovém věku, který vzbuzuje velké vášně.
Motivace pracovat v penzi nicméně v posledních letech z řady důvodů vymizela. Tím největším je skutečnost, že důchody velmi rychle rostly, a zajistily tak důstojné živobytí i v této fázi života, obzvlášť pokud si člověk vytvořil alespoň nějaké rezervy a úspory. Je to také životním stylem, kdy lidé už obecně nechtějí tolik pracovat a důchod více vnímají jako prostor pro odpočinek či poznání, na které neměli v pracovním tempu tolik času.
Tyto trendy jsou dobře vidět i na tom, jak moc přibývá předčasných důchodů, což byla dříve věc spíše nevídaná. Bohužel i tomu přispívá, že se tento nástroj až příliš zvýhodnil, respektive není tam až taková penalizace oproti standardnímu důchodu. Loni bylo dokonce výhodnější odejít do penze předčasně, což bylo skutečně nevídané.
Změny jsou potřeba
Ministerstvo práce a sociálních věcí však v tomto ohledu chystá velké změny. Kromě toho, že předčasný důchod už se opravdu nemá vyplatit a navíc na něj bude omezenější nárok, tu bude také snaha o to, aby penzisté nadále pracovali, ačkoliv už budou mít nárok na odpočinek.
Jak je k tomu ale motivovat? Nabízelo by se snížení důchodů nebo jejich pomalejší nárůst. To první je zřejmě neprůchodné, to druhé pravděpodobně nastane, ovšem bude mít pozvolný efekt. Mnohem více by mohlo zapůsobit zvýhodnění na sociálním pojištění, které by pracující penzisté už nemuseli platit, díky čemuž by si v práci vydělali podstatně více. Samozřejmě za to, že by po tuto dobu nepobírali důchod.
Foto: Shutterstock
Zločinecký režim se evidentně ze všech sil snaží zařídit aby se zaslouženého odpočinku po mnoha letech práce dočkalo co nejméně lidí. Ne že by prachy na důchody nebyly, ale Fialův zločinecký režim je potřebuje přesunout jinde, hlavně na zbrojení a podporu americké války proti Rusku do posledního Ukrajince. Také má problém s výdržovaní stále rostoucího počtu parazitů, od obludné byrokracie, přes neziskový sektor až po nepřizpůsobivé. Víte, že z důchodového účtu vláda platí dávky Ukrajincům?