V České republice se neustále řeší jedna zásadní věc. A tou je nedostatek bydlení. Už tato dvě slova evokují velkou krizi, protože skutečně nechcete zažít situaci, kdy lidé nebudou mít kde bydlet. Vývoj v tuzemsku k tomu ale tak nějak nezadržitelně směřuje, jelikož proti tomu nikdo nic nedělá.
Hledají snadné řešení
Vlastnické bydlení už se od jakékoliv dostupnosti pro běžné lidi prakticky odtrhlo. Nejnovější studie ukazuje, že vlastní dům nebo byt je v Česku nejméně dostupný ze všech vyspělých zemí. Člověk by na něj musel odložit plat za 13 let, aniž by z něj cokoliv utratil. Alternativně se to řeší hypotékami na 30 let, které však také nejsou nejlepší možností, jelikož člověka s danou nemovitostí svážou prakticky na celý život a omezí mu svobodu.
Namísto toho aby se zjednodušilo stavební řízení, tak nový stavební zákon zapříčinil pravý opak. Teď skutečně hrozí, že se v příštích letech nepostaví takřka nic nebo jen velmi málo. A tak se tu bohužel opět objevují nápady, které hraničí se sociálním inženýrstvím.
Z mnoha stran zaznívají požadavky na to, aby se navýšila daň z nemovitostí. Nedávno to zmínil například odborník na reality Libor Ostatek, podle kterého by tato daň klidně mohla stoupnout na desetinásobek, podobně jako je tomu ve Francii. Potom by člověk za svůj byt platil třeba 30 tisíc korun ročně, což není málo. Mohlo by to ale být ještě více, jelikož se mluví o tom, že tato daň by se mohla stanovit na 1 % z hodnoty nemovitosti.
To by však byl velký problém pro důchodce. Ti často obývají například rodinný domek, který má dnes hodnotu dalece přesahující 10 milionů korun. V takovém případě by ale museli platit minimálně 100 tisíc korun ročně.
Pořád se o tom mluví
Odborníkům se takové nápady skutečně líbí, což je znepokojivé. “Studie ukazuje, že nízké daně z nemovitostí vedou ke koncentraci vlastnictví u starších a omezuje dostupnost bydlení pro mladé rodiny,” uvedl například hlavní ekonom České spořitelny, David Navrátil. Říká tak vlastně, že daň je třeba zvýšit proto, aby důchodci už nemohli nemovitosti držet a museli je prodat mladším.
Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem
Od toho už je jen krůček, aby se toho ujal stát s tím, že veřejná debata si žádá uvést něco takového do praxe. Bohužel jde o nejjednodušší řešení, jehož výsledek je ale velkou otázkou. Pomoci to může, ale za jakou cenu? Možná potom nebudeme řešit nedostatek bydlení pro mladé, ale třeba bezdomovectví starších generací. A to je vskutku zoufalé.
Foto: Shutterstock
Mužu barák prodat komu chci a jsou bohatí muslimové tak to prodám jim a za dvojnásobek
Tyto zcestné myšlenky šíří především ti, kteří spí v ruksaku na zdi, obědvají z německé helmy a v hlavě mají seno.
To snad není možné, že toto může někoho napadnout. Zavání to tady komunismem, v něm se majetek znárodňoval, tady důchodci budou nuceni svůj majetek, na který střádali a nadřeli se celý život, prodat a budou z nich bezdomovci. Vysoká daň z nemovitost 100 tisíc ročně jako v cizině? To je polovina mého důchodu. V cizině jsou jiné platy! Bytů je tady dost, ale pro mladé lidi jsou nedostupné i s hypotékou. Všechny výhody od státu, co mladí lidé měli, jsou rušeny. A třešnička na dortu je ” spackaný ” stavební zákon. Co je u nás zaběhnuté , funguje a mělo by se zjednodušit, tak se vymýšlí pravý opak.
Tenhle článek vyplodil chorý mozek
Tak to bude. A každý důchodce pokud obývá více jak 30m2 bude platit ještě speciální daň od každého metrů navíc. A když nezaplatí, stát je může okamžitě vystěhovat na ulici bez nutnosti sehnat jim náhradní bydlení. Ale nebojte hlupáci z mix24 se o vás postarají. Budete hajat jako v jesličkách. Z jedné strany oslík, z druhé vůl. Na všechny se dostane, v mix24 jich mají dost.
Pokud se sleduje řešení bytové otázky, aby mladí měli dostupné bydlení, potom si obhájce zvýšení daně poněkud odporuje. Dobrá, starší majitelé nemovitostí, v uvedeném případě rodinného domu v hodnotě cca 10 mil. korun, takovou nemovitost prodají mladé rodině. Mladá rodina však povětšinou nedisponuje milionovými úsporami. Takže hypotéka. U hypotéky se platí roční zdanění ze zůstatku dlužné částky. Mladí tedy nebudou splácet pouze 10 mil. korun. Jakou výši v tomto případě bude mladá rodina muset splácet? A k tomu ještě ona zmiňovaná daň. Ale ta už nebude určena starším vlastníkům nemovitosti, ta bude určena těm mladým, kteří po vyšší dani z nemovitostí zcela jistě touží. Pokud ji připočtou k pravidelným měsíčním splátkám za hypotéku, jaký asi budou muset mít měsíční příjem. Průměrné výdělky jim stačit nebudou, s tím se tak nějak zcela zjevně nepočítá. Co se tedy primárně sleduje? Staří nějaký čas budou čerpat z finančního zajištění z prodeje nemovitosti. Mladí nezvládnou splácet povinné platby, protože mimo hypotéku náleží k nákladům na bydlení další poplatky. A kde tedy mohou skončit tito mladí? Bylo by dobré nahlížet na existenční otázku všech z praktického hlediska a používat logiku a rozum.