Je velmi obtížně pochopitelné, jak se stát chová v tak dlouhodobých otázkách, jako jsou například důchody. Zatímco ještě před pár lety se zdálo, že bonanza bude pokračovat donekonečna, jelikož se nezdálo, že by ji chtěl, respektive mohl si dovolit, někdo zastavit. Nakonec to ale celé skončilo dříve, než se čekalo.
Je potřeba šetřit
Promluvila jednoduchá matematika a důchodový systém v podstatě narazil do zdi, když se ukázalo, že nedokáže pokrýt požadavky na výplaty důchodů z průběžného systému sociálního pojištění. A to o celých deset let dříve, než se počítalo, že tento okamžik nastane. V podstatě tak dnes současným důchodcům vyplácíme peníze z budoucnosti, které potom někomu budou zákonitě chybět.
Stačilo by ještě pár let neopatrného zvyšování důchodů a celý systém by se zřejmě skutečně zhroutil, případně by musel být dotován na tak vysoký dluh, že by to stejně dlouhodobě nebylo udržitelné. Nezbylo tedy, než přepnout důchody do jakéhosi úsporného režimu, který bude muset běžet celou řadu let, aby se vše vyrovnalo.
Ostatně, národní ekonom Mojmír Hampl se vyslovil v tom smyslu, že by nebylo od věci důchody po raketovém růstu na nějakou dobu zmrazit, minimálně do doby, než je doženou reálné mzdy, případně celá ekonomika.
Je to všechno pryč
Ve skutečnosti je ale i to poměrně slabým řešením, ke kterému se navíc nepřistoupí. Jediným spravedlivým krokem by mělo být dokonce snížení současných důchodů, a to s tím záměrem, aby se nemuselo v takové míře škrtat v těch budoucích.
Každopádně už jasně vidíme, že zlaté časy důchodců jsou u konce. Jak jinak si vysvětlit skromné navýšení důchodu v příštím roce o pouhých 360 Kč. Před deseti lety by taková částka nadchnula, ovšem roky rozmazlování vedly k tomu, že to dnešním penzistům již nestačí. Zvykli si na tisícové přídavky.
Čtěte také: Přihlaste se o peníze z důchodového spoření, jinak vám propadnou
Škrtá se ale i v dalších oblastech, kde to není tak viditelné. Preventivně se zrušila mimořádná valorizace, která v minulém roce v důsledku vysoké inflace tolik zamíchala kartami. Zpřísnily se také podmínky pro předčasné důchody a zrušila možnost důchodového spoření pro penzisty. V přípravě jsou přitom další opatření, jako je navýšení věku pro odchod do důchodu. Doba se zkrátka změnila a je třeba se tomu přizpůsobit.
Komentář Tomáše Mrkvičky
Foto: Shutterstock
Když zase škrtat důchodcům tak jak neustále zvyšující se platy rádoby politikům tam je to OK ? O tom se nemluví tam je tabu!!!!!!?????? . Důchodcům nedáme sobě přidáme. Tak to má byť. Velebnosti ví to co chce se mě blejt.🚽🚽🚽🚽🚽
Naprostá pravda. Páni politici si zvyšují své nízké statisícové platy zatímco nenasytní důchodci by měli být v pohodě s průměrným důchodem 20tisíc. Tohle může napsat jen naprostý cynik.
Se –e už na důchodce a podívejte se na.tu za—- OÚ vládu jenom krade kde se dá ale že vystudovali za peníze důchodců to jim nevadí ten kdo je podporuje je to same ho —o co vláda a teď to můžete smazat
Těžko mohu něco hodnotit, když člověk nemá relevantní informace. Pochopitelně nedá se závidět lidem kteří společnosti něco přináší. Při tom tato společnost nemá prostředky na zaplacení kvalitního lékaře. Kdysi za časů Matěje Kopeckého který bavil lidí byl rád, když dostal skývu chleba. Dnes když má známosti a možnosti se může stát “umělcem” každý druhý. Má velké nároky a když dosáhne důchodového věku tak se diví jak má malý důchod, protože si penzijní připojištění neplatil. To samé sportovci. Jistě na sobě musejí makat. Ovšem každý malý kluk který chce sportovat platí si náklady. No a tito jsou sponzorováni všude. Když si vyrychtuji zdraví, tak pro ně postavíme sanatoria. Jsou nositeli reklamy. Bohužel mnohým co dřou od rána do večera, pak přijdou domu, sednou na kanape a koukají třeba na hokej. A to jim stačí.
Nezávidím těm co něco dosáhnou. Nikoliv přes známosti. Mezi nimi není žádný nositel Nobelovy ceny. Třeba ten Vítek co prodával jachtu za 300 milionů. To není žádný Baťa který své impérium budoval od verpánku. Na tu jeho jachtu mu vydělali právě ti důchodci. Ostatně co se vybudovalo za posledních 30 let. Všechno co dnes mají a nejen ty přehrady, vybudovali právě ti důchodci během 40. let vlády komunistů.
Vždyť jo.u důchodců je to bez problémů,ty se nemůžou bránit!Nejlepší by bylo,kdyby místo odchodu do důchodu odcházeli rovnou na hřbitov!To je politika státu”dobrý důchodce,mrtvý důchodce”.A reakce mladých je,že duchodci jsou obtížny hmyz a my je musíme živit z našich daní!!!Paní poslanci a vládní činitelé bojují za to,aby se státní zaměstnancům,učitelům,policajtum,armádě či doktorům zarucilo procentuelní růst mezd ZAKONEM,ale u důchodců kteří jsou nejvíce ohroženi,tak ten zákon zrušte!!Všichni pracující si můžou přivydělat,když jim peníze nestačí,ale u důchodců to je obtíž!Kdejakym soukromým fi,neziskovkam,ci nadnárodním společnostem stát “rozdává peníze”hrstma a ani NENI schopen zajistit,aby jim tyto rozdané prachy vrátily za nějaký čas zpět!Proč nezavede zvýšené daně pro bohaté,placení školného,zdravotní péče,vyšší pokuty za dopravní přestupky atd.V tomto jsme si najednou všichni rovni!!
Ještě maličkost a co raketové zvyšování platů našich inteligentních politiků co stojí ročně stát. To je v pořádku? Co stojí platby na nemakacenka. 💰💰💰💰💰💰
Ať si seškrtaj nejdříve svoje platy maji je dost veliké.
pan Mrkvička si myslí že když bude obhajovat kroky politiků kteří něco naslibují a pak opak,tak za to dostane lepší plat a výhody?pan Mrkvička asi na důchod dostane 10-12tis/rok víc by bylo záhadno za co,za závist se neplatí… možné je že s důchodem nepočítate protože to vidíte špatně,tak aspoň kolem sebe kopnu nějakého penzistu ,tož ať vám péro píše.
Já bych do úsporného režimu přepla amorální platy politiků a zmrazila je nejméně na 10 let. Když začala krize, tak se důchodcům nemělo přidávat procentuelně, ale plošně. Tak se stalo, že Ti potřební dostali málo a Ti bohatí hodně.
Sobě si vláda před rokem přidala tisíce, ona musela, měla to ze zákona . Valorizace důchodů také byla ze zákona, oni si zákon změnili a důchodce sprostě okradli o 1000 kč. Jsem zvědaná, jak rozhodně Ústavní soud, jestli spravedlivě podle zákona a nebo půjde na ruku vládě.