Pakliže je řeč o důchodech, není nikdy od věci podívat se, jak to dělají v sousedních zemích. Často potom zjistíte, že v České republice to není zase tak špatné, jak by mohlo být. Obvykle ale dojdete také k závěru, že by to mohlo být i mnohem lepší. Jak už to tak bývá, jsme opět někde ve středu. Zkrátka takový průměr.
Zjišťovali výši důchodu
Zajímavé statistiky nicméně dorazily z Polska. Server Fakt zjišťoval, jaké jsou v zemi nejvyšší a naopak nejnižší důchody. V druhém jmenovaném případě narazil na ženu, která pobírá důchod ve výši pouhých 43 grošů. To nedá dohromady ani jeden zlotý a jsou to v přepočtu necelé tři české koruny.
Jak k něčemu takovému mohlo dojít? Dotyčná totiž pracovala pouhý jeden den. Podle nových pravidel už by jí důchod ani nebyl vyměřen, avšak toto se řešilo ještě podle původní regulace.
Na druhé straně spektra pochopitelně najdeme někoho, kdo pracoval naopak velmi dlouho. Jde o důchodce, který pracoval neuvěřitelných 62 let, což je opravdu hodně dlouho. Například v České republice je třeba mít pro vyměření penze odpracovaná 35 let. Toto je tedy podstatně více.
Někteří berou stovky tisíc, a to i v Česku
Dotyčný měl zřejmě i velmi slušnou mzdu, protože tato kombinace vedla k vyměření důchodu ve výši 43 400 zlotých, což dělá v přepočtu přibližně 260 tisíc korun. To už jsou peníze, které důchodce prakticky nemůže ani utratit.
Čtěte také: Je to průšvih. Důchodci v Česku nevěří vlastním očím, kolik peněz jim v lednu přišlo na účet
A jak je to v České republice? Zde už nějakou dobu platí minimální důchod, který aktuálně činí 5170 Kč, ovšem od roku 2026 by se měl navýšit přibližně na 10 tisíc korun. Také tady jsou ale lidé s důchodem nižším, který tvoří třeba jen několik desetikorun. A i v Česku máme člověka, který na důchodu pobírá 240 až 250 tisíc korun, jak uvádějí statistiky České správy sociálního zabezpečení.
Foto: Shutterstock