Hodně se v současné době mluví o tom, že na důchodech se bude muset šetřit, jinak by také mohl tuzemský důchodový systém zkolabovat. Jenže zároveň platí, že důchody jsou velmi širokým pojmem a najdeme tam významné rozdíly. A to primárně v jejich samotné výši, která se odvíjí od toho, jak dlouho lidé pracovali a především, kolik si za svůj produktivní život vydělali.
Špatné nastavení
To vše se v českém systému odráží ve výši penzí. Ačkoliv se říká, že celá záležitost je spravedlivá jen do určité míry, jelikož jde o poměrně rovnostářské nastavení, realita je poněkud jiná. Na jedné straně jsou stále lidé, kteří mají velmi nuzný důchod, který dosahuje třeba jen 12 tisíc korun, ale klidně i méně. Třeba proto, že nebyli klasicky zaměstnaní, ale pracovali jako OSVČ a odváděli si jen minimální zálohy. Na straně druhé potom stojí vysoce postavení manažeři, kteří se mohou těšit klidně na důchod dosahující 50 tisíc korun a výše. Průměr potom dnes činí nějakých 21 tisíc, ale reálně o ničem příliš nevypovídá.
Až překvapivě málo se hovoří o tématu minimálních důchodů, které v České republice stále nemálo lidí z nejrůznějších důvodů pobírá. Na ty jakoby se zapomnělo, o čemž svědčí jejich aktuální výše, která činí přibližně 5200 korun. A to dokonce až poté, co se v roce 2024 základní výměra těchto důchodů zvedla o 10 % na 4800 Kč. Do té doby to bylo ještě mnohem horší.
Problém je totiž hlavně v druhé složce této penze, a tou je procentuální výměra. Ta je v případě minimálního důchodu stanovena na 770 korun. A teď se podržte, to je částka, která byla ustanovena v roce 1996 a od té doby se žádným způsobem nezvýšila.
Pokud něco současný ministr práce a sociálních věcí dělá opravdu správně, potom je to skutečnost, že se zaměřil právě na tyto minimální důchody. Řešit totiž ty průměrné, to je při pohledu na jejich výši vlastně skoro nepodstatné.
Úplně se to změní
“Pokud systém na jedné straně vyžaduje, aby do něj pojištěnec povinně přispíval dle vlastních možností a plnění této povinnosti na něm důsledně vymáhá, měl by současně garantovat zabezpečení v případě sociálních událostí,” uvedl ministr. Ten také zajistil, že procentuální výměra bude počítána jako 10 % průměrné mzdy, která dnes činí přibližně 4500 Kč.
Minimální důchod by se v důsledku toho měl navýšit někam k 9 až 10 tisícům korun, což je stále málo, ale není už to tak zoufalé jako dnes. Navíc bude zajištěno, že na něj zase někdo zapomene, ale bude se navyšovat automaticky.
Čtěte také: Důchodci v Česku mohou dostat speciální příspěvky. Je to dost peněz. Kdy vám je vyplatí?
Jedinou nevýhodou celé věci je skutečnost, že to celé začne platit až v roce 2026. A kdo ví, zda to do té doby třeba někdo zase nezruší. To by však byla opravdu velká škoda a především krok, který jde jednoznačně proti potřebným lidem.
Foto: Shutterstock
Dříve to dělali Němci, to jsem vyděla v Itálii a teď Češi stydím se za ně Králová