Pivo je jednoznačně českým národním nápojem a nezdá se, že by se to mělo v blízké budoucnosti změnit, a to ani přesto, že zlatavý mok v hospodách a obchodech rok od roku zdražuje, takže už není onou “lidovkou”, která byla mnohde levnější než voda. Pivo je také častým tématem diskuzí, které jsou přitom až překvapivě často protkány nepravdivými informacemi a mýty. Proč se tak s pivem neseznámit blíže a neuvést vše na pravou míru?
Pivo vzniklo daleko od nás
První zmínky o pivu nebo pivní kultuře jako takové se datují do prehistorie. Už 6000 let před naším letopočtem popíjeli mok, který by se dal připodobnit k tomu, co si dnes představujeme pod pivem, staří Sumerové v Mezopotámii. Právě odtud se pivo pravděpodobně rozšířilo do celého světa. Pokud jste si tak mysleli, že vzhledem k inklinaci místních obyvatel k němu vzniklo kdesi ve střední Evropě, nebo snad rovnou v České republice, musíme vás bohužel vyvést z omylu. Dnes je každopádně pivo třetím nejkonzumovanějším nápojem na světě, což je obrovský výkon, když uvážíme, že jde o alkohol a že před ním už jsou jen voda a čaj.
Pivo není lék
Oblíbenou průpovídkou tuzemských pivařů, kteří si každý večer skočí do hospody na růzku “na jedno” a nakonec je z toho třeba pět nebo deset, je to, že pivo léčí. Inu, tento mýtus může nadělat více škody než užitku, přestože na něm zrnko pravdy přeci jenom je. Pokud máte problémy s ledvinami nebo ledvinovými kameny, může se vám stát, že vám lékař, obvykle ze staré školy, doporučí k pití plzeňské pivo. Někdy se doporučuje také na trávení nebo problémy se žlučníkem. V první řadě je třeba dodat, že nenahrazuje účinnou léčbu, ale může být jen doplňkem, který ulevuje od příznaků. Navíc se takové doporučení omezuje na jedno pivo denně. Pokud jich pijete více, škodíte naopak játrům a paradoxně také ledvinám. Pivaři totiž do těla dostávají značné množství tekutin, se kterými se ledviny musí vyrovnat a dříve či později s tím začnou mít potíže.
Pivo není příčinou nadváhy
Oblíbeným mýtem je z nějakého důvodu tloustnutí z piva. Pravdou je, že pivo nějaké ty kalorie má, ale je to méně, než drtivá většina alkoholických nápojů, nealkoholických sycených nápojů nebo třeba mléko. Pivo také neobsahuje žádné tuky ani cukry. Proč se tedy říká, že se po něm tloustne? Tady platí, že na pivo svádíme něco, co není jeho vinou, tedy že jím obvykle zapíjíme velmi tučná či smažená jídla, která si k němu v hospodě objednáme.
Čím studenější, tím lepší?
Zejména v létě si potrpíme na to, aby bylo pivo řádně vychlazené. Mnozí to bohužel přehánějí a dají si ho klidně na čas do mrazáku, odkud ho vyndají přechlazené a rovnou konzumují. Přitom platí, že každý druh piva potřebuje trochu jinou péči a také nachlazení. Oproti zažitým představám by pivo nemělo být zase tolik vychlazené, protože pak se ztrácí jeho specifická chuť a zůstává jen hořkost v ústech. Nesmí být pochopitelně ani teplé, protože pak moc nechutná. Ideální teplotou piva by se tak měla pohybovat mezi 7 až 10 ° C. Sklenice, do které se pivo stáčí, by však měla být vždy vychlazená, aby pivo rychle nezteplalo na stole.
Foto: Freepik