Odborníci už nějakou dobu vyzývají lidi, aby začali používat respirátory nebo alespoň kvalitnější, jednorázové roušky, takzvané chirurgické. Důvodem je především agresivně se šířící britská mutace, která si podle všeho dokáže docela dobře poradit s nepříliš účinnou látkovou rouškou. Pokud si nejste jisti tím, jakou ochranu vám vaše rouška vlastně poskytuje a zda je ještě dobré ji používat, můžete využít některý z triků, které jednoduše ověří její schopnosti.
Americký vakcinolog Gregory Poland z Mayo kliniky v Minnesotě pro deník Washington Post popsal způsob, jakým lze kvalitu roušky jednoduše ověřit. Může to udělat úplně každý a kdykoliv. Stačí podržet roušku proti světlu. To vám naznačí, jakou ochranu poskytuje. Pro potřeby testu můžete použít sluneční světlo, baterku nebo třeba světlo na mobilním telefonu. Pokud přes roušku vidíte zřetelný zdroj světla, nedržíte v ruce takovou ochranu, kterou byste si měli nasazovat na obličej. Je třeba použít novou.
Kromě toho odborníci doporučují další rychlý test, který je velmi jednoduchý. “S nasazenou rouškou byste neměli být schopni sfouknout narozeninovou svíčku,” říká Neysa Ernstová, která vede oddělení biokontaminace ve společnosti Johns Hopkins Medicine. Tento trik se přitom stal velmi oblíbeným na sociální síti TikTok, kde se lidé skrz roušku pokoušejí svíčky sfoukávat.
Tyto testy jsou každopádně jen orientační a pokud jimi vaše rouška projde, ještě to nemusí znamenat, že je stoprocentně účinná. Jde ale o velmi dobré vodítko, které dokáže spolehlivě napovědět, kdy už rouška svou funkci neplní.
Lékaři upozorňují například na to, že svíčkový test nemusí být vždy spolehlivý, protože záleží i na dalších faktorech, jako je použitá svíčka nebo kapacita plic. Pakliže ale svíčku sfouknete s nasazenou rouškou jednoduše, znamená to, že rouška nefunguje.
Foto: Shutterstock