Máloco v kariéře Andreje Babiše bylo veřejností tak odmítáno jako systém elektronické evidence tržeb (EET). Babiš ho prosadil ještě coby ministr financí v Sobotkově vládě a od té doby se chvástal, jak skvělý dopad má na veřejné rozpočty, jakkoliv to experti rozporují a tvrdí, že skutečný efekt není příliš velký.
Když však začala koronakrize, jednou z prvních věcí, kterou kabinet Andreje Babiše udělal, bylo vypnutí EET. Tento krok přitom chápal jen málokdo. Lidé už si na nepopulární systém začali zvykat a zrovna jeho vypnutí jeho podnikatelům nijak zvlášť nepomohlo. Tedy, pokud to nebyla neoficiální výzva k tomu, aby peníze přijímali bokem.
EET přitom zůstává vypnuté i nadále a nikoho už to příliš nevzrušuje. Až teď se k věci vyjádřila ministryně financí Alena Schillerová. Z jejích slov vyplývá, že systém se nebude zapínat do říjnových voleb.
“Pokud bych byla ministryní financí, tak bych ji obnovila. Byla bych připravena se bavit o úpravách nebo o čemkoliv, je to také systémové řešení. EET jsme kvůli pandemii na můj návrh vypnuli, a to až do roku 2022, protože je jasné, že se nestaráte o anglický trávník, když vám teče do střechy. Teď zachraňujeme podnikání a pak ho budeme narovnávat,” uvedla Schillerová pro deník Právo.
Schillerová také prozradila, že u evidence tržeb zůstala pouhá třetina podnikatelů. Dvě třetiny tedy využili státem dané možnosti a evidovat přestali. Přesto ministryně financí mluví o EET jako o velkém úspěchu. “Celá řada podnikatelů mi řekla, že si díky EET udělali pořádek ve vlastní firmě. Propojili to s účetním programem, s daňovým programem a detailně vidí na každou korunu,” uvedla Schillerová. Jde přinejmenším o kontroverzní tvrzení, s nímž by asi ne každý souhlasil.
Foto: Úřad vlády ČR
Ale hlavně, na každou korunu vidím Já, Velký, Neomylný a dotací chtivý.