V České republice je aktuálně velkým tématem zdanění práce. Jak stát generuje obrovské schodky veřejných rozpočtů, zdá se být více než jasné, že bez vyššího zdanění se dál zřejmě nepohneme a nebudeme si moci dovolit investice do infrastruktury, vzdělání, vědy nebo třeba obrany. Zkrátka do těch věcí, které chceme, aby nám stát zajišťoval v nejlepší možné kvalitě.
Pustil se do živnostníků
Ovšem otázka zdanění je velmi komplikovaná a ožehavá. Existuje tu hned několik různých skupin, které jsou daněny jiným způsobem, z čehož pramení určitá, přinejmenším pocitová nespravedlnost. Již tradiční je rozdělení mezi zaměstnance a osoby samostatně výdělečně činné.
Na toto téma se teď vyjádřil hlavní ekonom České spořitelny, přičemž to nelze označit za zrovna šťastné a ideální vyjádření. “Jsou zde zaměstnanci, kteří berou mzdu kolem půl milionu korun ročně, a jejich práce je zdaněna zhruba 35 až 40 procenty,” začal poměrně zlehka David Navrátil, jenže potom přitvrdil. “A zároveň živnostníci, který se vejdou do toho správného režimu paušální daně, kteří vydělávají třeba přes milion ročně, a jejich zisky – a myslím skutečné zisky nikoli tržby – jsou zdaněny pouze 6 až 8 procenty. To je obrovská díra v našem daňovém systému.“
Ekonom tak říká, že OSVČ platí výrazně nižší daně než zaměstnanci a naznačuje, že by se s tím mělo něco udělat, jelikož je to zkrátka velká propast v systému daní České republiky. Lidem se však takový názor vůbec nezdá, a to dokonce natolik, že pod tímto příspěvkem začali hrozit, že si u České spořitelny zruší svůj účet, jelikož s něčím takovým se nechtějí ztotožňovat.
Domy na polích
“Jak může takový zkušený ekonom podporovat takový nesmysl. Např. u řemeslníků by to vedlo k výraznému navýšení cen a výsledkem by bylo realizování převážně na černo. Tedy výsledkem by bylo, že by neodváděli prakticky nic,” napsal v odpovědi například Artur. “Autor levičák s pocitem spasitelství závidí samostatným lidem, že si umí poradit sami a nečekat, co jim kdo dá,” říká zase David Rajmont.
Ekonom České spořitelny se potom opřel i do lidí, kteří si staví své domy v rámci satelitních městeček. “V podstatě je nelegální znova postavit Vinohrady a přirozenou tržní reakcí je, že se rozrůstají satelitní čtvrti na polích, které pak znamenají velké náklady pro veřejné rozpočty, zatížení dopravní sítě, dopravní zácpy a centra měst přeplněná auty,” uvedl další ze svých provokativních myšlenek.
Čtěte také: Velká banka začala Čechům rušit účty. Neřekne vám proč, prostě okamžitě končíte
Je každopádně otázkou, zda by se ekonomové jednotlivých českých bank měli prezentovat s takto silnými názory. Je jasné, že tak přilákají velkou míru pozornosti, avšak ta se může obrátit proti nim. Obzvlášť když se nepříliš obratně otírají o otázky zdanění, bydlení či majetku jako takového.
Foto: Shutterstock
Tak to někoho nasere. Zvlášť, když je to pravda. U nás se smi navážet jen do důchodců. OSČ okrádají beztrestně stát na daních, aby to měli ještě lehčí zrušila tato vláda registrační pokladny. Propad daní zaplatí opět jen pracující.
Neřekl bych, že okrádají.Ale na druhou stranu,pokud si neplatí pojištění na důchod,neměli by nic dostat. Skutečnost? Vyšel ti malý důchod, nevadí,my ti to doplatíme na sociálních dávkách.Socik jak vyšitej.
Dělníci se okrádat můžou, bohatí nikoliv, banky se musí na nás zahojit
👍
Pane Kulhanku kde berete ty žvásty ekonom povídal. Takový už by u spořitelny dostal dávno padáka.
MŮŽEŠ NÁM TO UKÁZAT….. Všechno bych ti sebral a začni podnikat ty hrdino zalezlej v bance..
Ať se tedy i OSVČ platí 25 dní dovolené ze státního, když je chtějí pořád odirat!!!!!!
Ano, souhlas 20 dnů a výpočet z odvedené DPFO.
A co kdyby mi stát nakoupil vercajk a platil dopravu
… a montérky, nemocenskou a jiné co mají zaměstnanci. A když ti firma nezaplatí fakturu a ty, musíš platit soc. zdrav. pojištění a DPH. To nikoho nezajímá. Že musíš zaplatit materiál, lidí. Co? Tak si to zkuste vy chytráci.
Vera – Odíraní jsou pouze zaměstnanci. Těch se nikdo neptá, automaticky je jim strženo 40% příjmů a o optimalizaci daní nebo paušální dani si mohou nechat zdát. Vám přijde správné na jeden příjem uvalit zdanění 40% a na jiný sotva pětinu? Ano, živnostník nese podnikatelské riziko, takže určité úlevy jsou na místě, v našem daňovém systému už ale ulevování živnostníkům zdivočelo a vymklo se jakékoli kontrole. Přitom služby státu – infrastrukturu, zdravotnictví, školství, policii, hasiče, úřady, sociální systém využívají stejně jako zaměstnanci, ale na financování toho všeho se podílejí jen zlomkem, ve srovnání s podílem zaměstnanců. Proto jich také tolik pláče, když dostanou důchodový výměr. Poměr úlev a odvodů k jejich čistému zisku je nastaven chybně a nespravedlivě.
A kde je oficialní průzkum, že chtějí lidi rušit účty u České spořitelny? Opět měl autor evidentně divoké sny nebo málo léků.
Nevím jak tu Českou Republiku vedete. Já jsem se odstěhoval z České Republiky do Irské Republiky před více jak 20 lety. Tady být živnostníkem je něco jiného než být živnostníkem v Česku. Byl velký problém tady vysvětlit co že to je to EET v České Republice. A stejně zde lidé nepochopili účel EET. Další věc jsou daňové zálohy, v České Republice výměnou za nevědění podvojného účetnictví. Tady musí mít každý podnikající subjekt účetnictví vedené autorizovaným účetním. Zdravotní pojištění existuje pouze soukromé jako nadstavba k zdravotní péči zajišťované státem. Jako byl dříve OÚNZ v Československu. Sociální odvody jsou dobrovolné pro podnikatele. Když si neplatíte sociálku tak vás nikdo nepronásleduje ale také nedostanete později důchod. Jestli že má podnikatel provozovnu musí platit místní daň z komerční nemovitosti výpočet je dle m2 že stavby. Tedy i Tesco nebo Lidl to musí platit i z parkoviště. Musí to platit i mezinárodní letiště v Dublinu a rovněž tak námořní přístav. V České Republice naopak žádná taková daň není a proto se staví sklady a montovny obřích rozměrů. Průmysl v Irsku je úplně jiný než v České Republice. Zde je hlavně farmaceutický průmysl který se nedá svým rozsahem srovnat s farmaceutickým průmyslem v České Republice. Auta se tu již více jak 60 let nevyrábí. Ford skončil výrobu v Corku modelem Cortina a Escort. Zdanění fyzických a právnických osob je nižší než v České Republice. Zdanění příjmů zaměstnanců se řídí systém daňových pásem. Minimální mzda je zdaněna minimálně. Nadprůměrné zdanění příjmů ve vyšším daňovém pásmu je u mezd jež převyšují mzdu průměrnou. Mzdy a sociální dávky jsou vyplaceny v týdenních intervalech. Daň ze mzdy tedy PAYE (Pay as you Earn) je stanovena podle pracovní smlouvy v které je ze zákona uveden celkový roční příjem před zdaněním. Smlouva kde je uvedena pouze hodinová nebo měsíční mzda je považována za daňový podvod. Odvody na důchod jsou PRSI ( Pay Related Social Insurance ). Odvody na sociální zabezpečení je USC ( Universal Social Charge ). Vše je dohledatelné na Revenue.ie Zdanění příjmů nízkopříkonových zaměstnanců a zaměstnanců s průměrným příjmem je celkově mnohem nižší než je tomu u zaměstnanců v České Republice. Naproti tomu je zdanění příjmů vysokopřijmovych zaměstnanců je v Irsku progresivní a tedy výrazně vyšší než je tomu v České Republice.Tak to je tedy srovnání Irska a Česká.
Republika. Rovněž HDP Irska je mnohem vyšší než HDP České Republiky.
No,a teď ruku na srdce. Kdo z nás, co jsme stavěli nebo rekonstruovali, se ani jednou nedomluvil na dodávce bez účtenky,v lepším případě nám neúčtovali DPH? Já, když jsem jel na osvč,resp. živnosťák,tak jsem taky jel na paušál. A když jsem skončil,taky mi doma zůstala veškerá technika,kterou jsem nemusel vést “na firmu”,a tedy ji vykazovat.
No upřímně lidé od spořitelny odchází kvůli úplně jiným důvodům než co ekonom zvastl a daně by měli být všem stejne přiměřeně k výdělku ono všechno co je v ČR stojí prdeliu ke zdi všechny zákony jsou jak s patra házené nedomyšlene a jako na jedné straně chudoba na druhé bohatství nic nemá rovnováhu a vše se hrne do záhuby.