Podle biochemika Zdeňka Hostomského je více než jasné, že epidemie definitivně končí. Žádná velká podzimní vlna nebude. Naopak nošení respirátorů lidem už jen škodí. V případě dětí ve školách měla být povinnost je nosit zrušena už před měsícem, uvedl Hostomský pro CNN Prima News.
Jako naprosto nesmyslné vidí to, že se děti musely ve školách testovat, a přestože jejich testy vycházely dominantně negativní, stále jsou nuceny nosit respirátory. “Jestli ale nastavovat nošení roušek plošně u všech, to je záležitost, která se teď bude zkoumat retrospektivně. Já o tom nejsem úplně přesvědčen. U dětí – zvlášť teď v teplém počasí – mi to připadalo strašně nepříjemné,” říká Hostomský.
Podle biochemika je epidemie biologický fenomén, který má určitou dynamiku. Pokud je ve vzestupné fázi, nedá se zastavit takřka ničím – počet nakažených jednoduše dále stoupá. “A od určité úrovně se to začne snižovat a klesá to. A teď vláda do toho vstupuje, většinou retroaktivně v odpovědi na vývoj epidemie. Když to klesá, má tendence si vzít kredit: ‚Podívejte se, my jsme to zavřeli, tak to jde dolů‘,” poukazuje Hostomský na častý omyl.
Na podzim se sice koronavirus může znovu objevit, ale jeho dopad už bude jen minimální. To je dáno především neustále se zvyšující proočkovaností obyvatelstva.
Podle biochemika to ale neznamená, že se koronavirem nebude strašit. Ba právě naopak, už teď “panikáři” vytáhli nové varianty viru, proti kterým nemusí očkování fungovat. Hostomský to nicméně považuje za velmi nepravděpodobné, což nakonec potvrzuje i praxe. “Naopak zkušenost ukazuje, že pokud jste nemocí prošel nebo jste vakcinován a dostanete i třeba exotickou variantu a virus se u vás náhodou uchytí, což se ve většině případů nestane, průběh nemoci je minimální. Žádné velké symptomy. Čili chřipečka. Dostáváme se k tomu slovu,” říká biochemik.
Zdeněk Hostomský není velkým příznivcem očkování dětí, o kterém se teď hodně diskutuje. V žádném případě by vakcinace neměla být například podmínkou vstupu do škol. Biochemik tvrdí, že už na konci léta můžeme dosáhnout proočkovanosti 80 % obyvatelstva, a to i bez vakcinace dětí.
Foto: Shutterstock